Брюксел в кръв от протест за заплати (ОБЗОР)

Брюксел в кръв от протест за заплати (ОБЗОР) | StandartNews.com

50 ранени и 30 арестувани след най-голямата демонстрация от Втората световна война насам

Протест срещу бюджетните съкращения в Белгия прерасна в кървав сблъсък с полицията и завърши с десетки арестувани и пострадали в четвъртък вечер, съобщи Би Би Си. Демонстрацията, в която участваха над 100 000 души, бе насочена срещу плановете на правителството да вдигне пенсионната възраст, да замрази заплатите и да направи съкращения в сферата на социалните услуги.

Протестът бе една от най-мащабните подобни прояви от Втората световна война насам, посочва Би Би Си. В него се включиха работници в производството на стомана, докери, учители и хиляди други държавни служители. Демонстрацията започнала мирно и продължила около два часа, но в края й напрежението ескалирало, съобщават медиите. Полицията се опитала да разпръсне тълпата със сълзотворен газ и водни оръжия, но това разгневило протестиращите. Те започнали да хвърлят по служителите на реда метални бариери и камъни, няколко автомобила били подпалени, разказват очевидци. По данни на Би Би Си са пострадали около 50 души, а други 30 са били арестувани за безредиците.
Протестът бе срещу правителството, положило клетва миналия месец, което веднага след встъпването си в длъжност заяви съкращенията.

"Така удрят работниците и безработните", оплака се един от демонстрантите - Филип Дюбоа, пристигнал в Брюксел от Лиеж. "Не търсят пари там, където могат да ги намерят, имам предвид при богатите", оплаква се мъжът.
Протестът постави началото на мащабна кампания, водена от профсъюзите, срещу планираните бюджетни съкращения. Тя ще продължи месец и ще завърши с национална стачка на 15 декември.

Новото десноцентристко правителство на Шарл Мишел твърди, че тежките антикризисни мерки са наложителни, за да се запази нисък бюджетен дефицит и да се спазят изискванията за дефицита на Европейския съюз. Синдикатите обаче са на друго мнение.

"Правителството и всички партии ни казват, че няма друга алтернатива. Не оспорваме, че трябва да се намерят 11 милиарда евро, но от дълго време говорим, че тези пари могат да се намерят от другаде, а не от джоба на работниците", твърди Мари-Хелене Ска, генерален секретар на синдиката CSC.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай