Близкият Изток изтръпна заради епидемията в Иран

Съобщенията от Иран изглежда показват нарастваща криза

Близкият Изток изтръпна заради епидемията в Иран | StandartNews.com

Бумът на случаи на коронавируса в Иран предизвиква безпокойство в Близкия изток, като Ливан, Турция, Ирак, Кувейт, Бахрейн, Саудитска Арабия и други страни реагираха на възможността вирусът да се разпространи чрез поклонници или други пътуващи, пише израелското англоезично издание The Jerusalem Post, цитирано от Агенция Фокус.

Съобщенията от Иран изглежда показват нарастваща криза. Въпреки че са потвърдени само четири или пет смъртни случая, смята се, че откритите 18 случая са само няколко от многото, които все още са неоткрити в много градове. Ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус изрази загриженост.

Според иранските представители в регионални медии вирусът се е разпространил в "много ирански градове", според саудитския телевизионен канал Al Arabiya. Иранците в социалните медии са разстроени от бавния темп на официална реакция и липсата на яснота. "Ситуацията е много по-лоша, отколкото казват", пише иранец в социалната мрежа „Туитър“, основавайки информацията на дъщеря си, която е медицинска сестра.

Иранското огнище избухна в светия за шиитите град Кум, където идват поклонници от цял свят, повечето от които са шиити. Семинарията в града вече е затворена поради огнището. Но жена поклонница, която се върна в Ливан, беше потвърдена като първи случай там. Случаят в Канада също е свързан с Иран, според БиБиСи. Има съобщения и за други случаи в Раш, Арак, Техеран и други райони на Иран.

Южен Ирак сега е на ръба на епидемичен взрив, тъй като много поклонници от шиитската общност пътуват до Иран. Иракските протестиращи казват, че коронавирусът няма да спре протестите им, които продължават от октомври. Високопоставеният иракски духовник Аятолах Али Систани призова властите да се подготвят за епидемия. Районът на Кюрдистан също е на ръба, но засега остава свободен от вируса. Въпреки това една южна иракска провинция въведе граничен контрол.

Ирак също така постави контрол върху пътуванията до Иран. На иранците може да бъде забранено да влизат изцяло в Ирак, но огромният поток от стоки и хора между двете страни би направил това трудно постижимо. Вестник The National в ОАЕ съобщи, че на иранците вече е забранено да влизат в страната. Кувейт търси начин да предотврати морския трафик с Ислямската република.

Междувременно Бахрейн и Оман са загрижени, че разпространението на вируса ще навреди на икономиката им. В съседство Саудитска Арабия е загрижена за поклонници, пътуващи към или от Иран. ОАЕ също така казва, че има два случая на коронавирус, но това са чужди граждани, които са били в контакт с хора от Китай, според местни източници.

Турция също е обезпокоена от случаите в Иран и започва проверки. Конференция в Йордания е отменена. Египет, който вече е имал един случай на вируса, се чуди дали все още предстои най-лошото. В други страни в Северна Африка и Сирия, времето ще покаже какво следва.

Много страни в региона страдат от конфликти, като Йемен, Либия и Сирия. В зоните на конфликт способността да се открие вирусът или да се води борба с него е намалена. Ако вирусът продължи да се разпространява от Иран в други страни, много служители и религиозни лидери се опасяват, че способността на Близкия Изток да се противопостави е съмнителна.

Много страни като Ирак вече имат здравни системи, които и без това са недостатъчни в някои части на страната. Не е ясно как те могат дори да затворят границите си, когато в много от тези страни е широко разпространена контрабандата през тях или те се контролират от въоръжени милиции.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай