50 години от тежкото земетресение в Скопие

Най-мащабната помощ е направена от българския народ

50 години от тежкото земетресение в Скопие | StandartNews.com

Скопие. Земетресението в Скопие от 26 юли 1963 г. е събитието, което се счита за най-трагичното в историята на града. Това каза пред Агенция „Фокус" заместник-кметът на Столична община д-р Тодор Чобанов, който присъства на отбелязването на годишнината в Скопие. Поднесени бяха венци и цветя на паметника в Централните гробища в Скопие, включително от делегации от различни побратимени градове. След това се е провела среща с кмета на Скопие – Коце Траяновски.

При земетресението, станало в 5,43 часа сутринта на 26 юли 1963 година, с магнитуд от 6,1 степен по Рихтер, значителна част от градския център е поразена сериозно. Разрушени са голяма част от обществените сгради. Смята се, че над 1000 души са загубили живота си при труса и в следващите дни. Поради ранния час повечето от жителите са изненадани докато спят, каза д-р Тодор Чобанов.

„Това е едно много травмиращо и тежко събитие, което е последвано от проблеми от друг характер. Буквално хиляди семейства, над 200 хиляди души, остават без покрив над главите си. Разрушени са около 15 хиляди сгради; около 28 хиляди други сгради имат сериозни щети. Забележително е, че непосредствено след земетресението, 87 държави от цял свят, сред които и България, подпомагат Скопие и бедстващите му граждани.", каза д-р Тодор Чобанов.

Най-мащабната помощ, която е заминала за Скопие  е направена от българския народ. Това каза в интервю за Агенция „Фокус" председателят на Българския червен кръст Христо Григоров. „Помощта, която България е оказала на Скопие за възстановяването от земетресението през 1963 г., възлиза на повече от два милиона швейцарски франка", посочи Григоров. „Незабавно на 27 юли 1963 г. след земетресението, което става на 26 юли сутринта, заместник-председателят на БЧК д-р Ангелов предава на Югославския червен кръст едни големи количества суха кръвна плазма, хидролизат и много медикаменти – антибиотици, ваксини, превързочни материали и други. България чрез БЧК изпраща в Скопие бригада от лекари, специалисти и медицински сестри с необходимите лекарствени материали за подпомагане на пострадалото население. Посланикът на Социалистическата федеративна република Югославия в България Драгослав Маркович лично благодари на министъра на народното здраве и социалните грижи д-р Кирил Игнатов и председателя на Българския червен кръст д-р Петър Коларов за голямата помощ, оказана на пострадалите в Скопие", обясни Христо Григоров.

„България изпраща незабавно в Скопие български санитарно-противоепидемичен отряд от 14 души с необходимите материали и лаборатория за оказване на помощ по предпазване от епидемии, изследване на водоизточниците и имунизация на пострадалите от земетресението", подчерта Григоров.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай