Мароканец спечели маратон Варна и взе джакпота

Муканданга постави рекорд при жените

Мароканец спечели маратон Варна и взе джакпота | StandartNews.com

Участници от 32 държави стартираха в петото издание на Варненския маратон. Тази година той бе финал на
получилата огромна популярност верига под „Мотото бягането като начин на живот“ и точно в морската столица бе определен крайният победител и печелещ големия джакпот. Това е Юсеф Сбаи, мароканецът записа втора победа след триумфа си в София преди месец и с 30 точки стана недостижим в крайното класиране. Така Сбаи получи чек за 15 000 лв., колко бе крайният Джакпот след приспадане на бонусите за рекордите на трасето в София и във Варна.
Стартът днес в морската столица бе даден от министъра на младежта и спорта Красен Кралев. „Спазва се традицията за това емблематично за града събитие. Веригата от маратонски бягания вече придоби огромна популярност, този спорт е най-достъпен и лесен за практикуване, това увлича хиляди наши сънародници. Маратон Варна вече е част от спортния календар на страната, от календара на атлетическата общност. Дано повече деца се запалят по бягането и по спорта като цяло след прояви като
днешната,“ заяви министър Кралев.
Веднага след старта се оформи група от петима африкански атлети, които бягаха заедно над 30 км. След това се получи разкъсване в челото и лидери останаха само Юсеф Сбаи, кениецът Дънкан Коеч и руандецът Джан Симукека, докато соченият за фаворит негов сънародник Фелисиен Лухитира не издържа и изостана. В последния километър Юсеф Сбаи наложи непосилно за останалите темпо и това му донесе победата, премията от 4000 лв. за първото място и джакпота като първи в крайното подреждане на веригата. В
последните километри участниците трябваше да се справят и с изпитанието на появилият се доста силен вятър. Среброто бе за Коеч, а Симукека за втора поредна година стана трети в морската ни столица.
При жените станахме свидетели на най-силното състезание по варненско трасе. Две състезателки – Клементине Муканданга от Руанда и Джабет Наом от Кения водеха люта битка рамо до рамо през целия маршрут. Кенийката имаше допълнителен стимул, тъй като бе в битката за Джакпота след второто си място в София, но в крайна сметка не издържа на финалния спринт на Муканданга, която подобри с цели 9 минути рекорда на трасето. Сребърната Наом и бронзовата Карен Ван Пройен от Белгия също бягаха
по-бързо от досегашното върхово постижение.
Най-бързи от българите бяха държавният шампион Исмаил Сенанджи – шести при мъжете с 2.23:28 ч. и класиралата се 8-а при дамите Надежда Ангелова с 3.02:49 ч. Сенанджи бе премиран и със специално обещания бонус от организаторите, защото финишира под 2.25 ч.
В полумаратона победите грабнаха Богдан Семьонович от Украйна и Франсин Нийомуканзи от Бурунди, а в най-кратката дистанция на 10.5 км триумфираха вторият от миналата година Стоян Владков (Бъл) и добре познатата Оливера Йевтич. След финала сръбкинята заяви, че инцидентът с умишленото бутане при старта на софийския маратон вече е зад гърба й и тя гледа напред към следващите стартове и победи. Тази година Маратон Варна бе без масов старт поради здравната обстановка и епидемиологичните
мерки.
Ветераните над 45 г. също бяха премирани за призови места в най-дългите бегови дистанции с по-големи бонуси, които достигнаха до 400 лв. за шампионите на 42.195 км. Впечатляващи бяха премиите и за победителите в класическия маратон – шампионите и при мъжете, и при жените си тръгнаха с по 4000 лв., вицешампионите – с по 2000 лв. и т.н. до наредилите се на десето място. Парични награди бяха предвидени и за всички финиширали до шесто място на 21 км и на 10.5 км.Най-възрастният участник бе 74-годишен
бегач на 21 км, а най-млади бяха 6-годишните Захари Захариев и Еврипидис Калоянис.
Сред връчилите наградите и поздравили призьорите бяха Коста Базитов - зам.-кметът на Варна, Анатоли Илиев – дългогодишен организатор на маратонски бягания, Бончо Бонев – зам.-председател на Обединени спортни
клубове „Черно море“, Даниел Дуков и Десислава Календжиева от организаторите и др.
Само за пет години Маратон Варна се превърна в едно от емблематичните събития за града. И днес хиляди жители и гости на морската столица се събраха покрай трасето и в зоната на старт/финала за да изживеят незабравими емоции с проявата, която отново бе истински празник в центъра на морската столица.

От 2018 г. Варненският маратон вече е с лицензирано трасе и с официална дистанция 21 км, което отново бе приветствано от повечето участници. Сертификатът бе получен от Международната лекоатлетическа федерация (ИААФ) след стриктна инспекцията и позволява резултатите да бъдат официално признати в ранглистите. За получаване на лиценза маршрутът бе леко променен, което го направи още по-привлекателен за участниците. Старт/финалът отново бе на площад „Независимост“ пред Операта, но след
преминаването по централната пешеходна зона, трасето навлизаше в Морската градина и там се виеше по алеята покрай самия бряг. Така
бегачите отново бягаха сред зеленината на парка, но вече пред очите им бе и морският хоризонт.Самото състезание и съпътстващите го прояви се състояха при стриктно спазване на здравните мерки. Наред с това всички финиширали получиха специален медал за спомен от събитието.

Маратон Варна е част от утвърдилата се атлетическа верига под мотото „Бягането като начин на живот“. Поредицата от маратони стартира на 30 август в в Стара Загора, след това продължи на 11 октомври с Wizz Air София Маратон и завърши сега в морската столица. Проектът е изцяло съобразен с политиката на Министерството на младежта и спорта за развитието и популяризирането на бяганията.