Картелът като чудовището от Лох Нес

Много трудно КЗК ще докаже нарушения на пазара на горива
проф. Атанас Тасев,
енергиен експерт
Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ обяви, че има предположения, че е възможно да има картелни споразумения на базата на анализ на седем големи играчи в сектора на горивата. Все още сме много далеч от крайния резултат. Лично аз се отнасям със симпатия към действията на КЗК и като гражданин естествено силно ще се радвам, ако те открият нещо и накажат лошите. Лошите никой не ги обича, а ние като граждани очакваме по-ниски цени на тока, горивата и т.н.
Не очаквам обаче да има резултат от търсенето на антимонополния орган. Прегледах внимателно анализа на КЗК и не видях нито едно убедително доказателство за наличието на монопол. Не бива да забравяме, че комисията е държавен орган, чиито решения са актове, подлежащи на съдебен контрол. На върха стои Върховният административен съд, а аз съм добре запознат с неговата практика. Участвал съм в 38 дела в сектор "Енергетика" като вещо лице и мога да кажа без излишно самохвалство, че нито едно от тези дела не е било спечелено от жалващите се. Знам как действат съдиите и колко сериозни и убедителни аргументи трябва да бъдат извадени. По въпросните доказателства на КЗК срещу търговците на горива нито един съд няма да се произнесе.
Въпросът "Има ли монопол в сектора на горивата?" може да се оприличи на чудовището от езерото Лох Нес -
всички са чували за него, но никой не го е виждал
Много трудно се доказва злоупотребата с господстващо положение на пазара. Моята теза е, че пазарът в България е в състояние на равновесие. Това, че равновесието е на по-високо ниво от съседните държави, означава, че алтернативните начини за доставки на горива не дават добър резултат. Ако например докарате бензин от Австрия, няма да ви излезе сметката. Примерът с цените на бензиностанциите на Марешки за мен чисто статистически не е достоверен на този етап. Ще повярвам на Марешки в момента, в който той построи 100-200 бензиностанции. Когато похарчи 100-200 млн. евро и помисли как да си ги възвърне. Ние не знаем дали тези бензиностанции ги е купил, или ги е взел под наем. Откъде получава горивата? Ами представете си, че става дума за контрабанда. Когато някой извади по-ниска цена, винаги възниква въпросът защо го прави. Възможно е да има компромис с качеството или нещо друго.
Седемте търговци на горива са големи фирми - те няма да стигнат до нивото да правят картелно споразумение и да го оформят документално. Аз живея в "Младост" и в никакъв случай няма да отида да заредя в бензиностанция в "Люлин", ако разликата на литър е 5 ст. От всички нови вериги, които дойдоха у нас, нито една не използва метода "Марешки" - да пусне с 20-30 ст. по-ниски цени. От друга страна, кой ще има търпение да издържи часове на една опашка, за да зареди.
Проблемът е, че
има заиграване с обществените настроения
Хората очакват да бъдат намалени цените. Например преди 4 години в Русия при добра ценова конюнктура Путин наложи силово ограничение върху цената на горивата. Резултатът беше, че изчезнаха горивата. Пазарът има своите правила. При нас има дадености - "Лукойл" е единственият голям производител. Освен това той разполага с тръбна транспортна система, тоест той пуска бензина по тръбата, а не харчи пари да го кара с цистерни от Бургас до Петрич. "Лукойл" разполага с диференциална рента, от която печели. Според статистиката през 2015 г. вносът на бензин у нас възлиза на 50%, а на дизел - 39%.
Джорджа Мелони подписа рекордна сделка. Италия си нар...
Виц на седмицата! Кога мъжът вдига кръвно?
Варна в шок! Зловещи подробности за убитата в шахта ж...
Джизъса изби рибата. Хонорарът му за "Сървайвър" скоч...
България осъжда нападението срещу посолството на Азер...
Фатално! Разораха екзотичните дюни на Несебър
Нинова отвърна на удара, сви сармите на Кирил Петков