Водната криза в Бургас ще зависи от валежите

Включването на „Порой“ и „Ахелой“ към водоснабдяването на Бургас не върши работа, само ще си разделят стотина милиона без търг, смята активистът от сдружение „Балканка“.
Инж. Димитър Куманов е член на Управителния съвет на Риболовно сдружение „Балканка“. Той и съратниците му са считани за експерти по отношение опазването на реките и язовирите у нас.
“Не съм Господ, за да прогнозирам, но зависи в много сериозна степен от това дали ще завали в Източна България. В момента язовир „Камчия“ е пълен някъде на около 33 млн. кубика, а Варна и Бургас взимат от него 6 млн. кубика. Това означава, че ако няма никакъв приток, което не е възможно, в язовира има вода за около пет месеца и половина (полезен обем). Така че мерки трябва да се вземат. Според мен кризата, която се задава, не е толкова страховита, но е възможно да се случи”, казва Куманов пред Флагман.
Според него причината да се стигне до тук е водноелектрическата централа (ВЕЦ).
„Забележете, че и при социализма не беше построен такъв ВЕЦ. Защото хората тогава са си разбирали от работата - те са били напълно наясно, че водата в този язовир няма да стига за питейните нужди на Варна и на Бургас, ако на него има и ВЕЦ. Сега обаче понеже сме много по-хитри, построихме централа на този язовир, а в условията на разрешителното й пише, че тя може да работи на пълна мощност, когато „Камчия“ е пълен и докато той е горе-долу на около две трети от обема си.”
От думите на инж. Куманов се разбира, че язовирът сам по себе си е предвиден да може да издържи няколко сушави години – ако се използва само за питейни нужди.
От повече от година язовирът работи само с малките си турбини, с водите, които отиват за Варна и за Бургас, въпреки че има по-мощна група турбини, които се пускат, когато язовирът се вдигне на две трети. Съответно, този ВЕЦ изхвърля водата в реката, която е отдолу под язовира и после тя се влива в морето, обяснява Куманов.
Според него планът за спешно включване на язовирите „Порой“ и „Ахелой“ към водоснабдяването на Бургас не е добра идея.
„В момента в „Ахелой“ има 1,7 млн. кубика полезен обем! Ще харчат пари, както за Перник – да си разделят там с фирмите... Искат да се обяви бедствено положение, за да се елиминират всички възможни процедури по всички закони – за опазване на околната среда, за биологичното разнообразие... По Закона за водите няма да се спазват никакви процедури... „Дайте да изхарчим сега на юруш стотина милиона лева и да си ги разделим без търг и без конкурс“.“
В „Порой“ има около 7 милиона кубика, което според Куманов може да доведе до пукане на тръби, давайки пример с Перник.
„Там след прикачването водопроводната система не може да издържа на това налягане – пращи и се пука. Същото нещо ще се случи сега и в Бургас.“
ЮНЕСКО добави 13 нови обекта към Списъка на световнот...
Извънредна новина за дрона край Тюленово
Тъжно. Почина знаменит литературен критик
Падна тайна за новия тотомилионер
Черен ден за родния футбол. Отиде си знакова фигура
Кантарджиев алармира! Какво се задава след месец
Синоптиците извадиха прогнозата за октомври. Не е за...