Боговете правят любов в пещерата Утробата

На 22 март слънчевият фалос достига 22 метра и опложда Богинята–майка

Боговете правят любов в пещерата Утробата | StandartNews.com

Орфическият храм край Гърмящата скала съществува от 3 000 години

-----------

На 22 март боговете правят секс в една уникална пещера, която се намира на 20 км от Кърджали.

Всъщност става дума за орфически храм на 3 000 години. Пещера Утробата носи името си от необичайната форма на вулва, издялана от природата, но с помощта на човешка ръка.

--------
Най-голямото тайнство за древните траки било оплождането на Земята-майка от Слънчевия бог.
Единствената по българските земи пещера-утроба, подходяща за божествения секс, се намира до село Ненково в Кърджалийско. Това невероятно съоръжение от времето на траките е високо в планината над хижа "Боровица" в скалистата местност Тангардък кая (Гърмящата скала). Мястото е безлюдно, а в близката околност са едни от най-големите комплекси на скални тракийски ниши в Източните Родопи като тези при Дъждовница.

По думите на археолога проф. Николай Овчаров, проучвал през 2001 г. за първи път мегалитния паметник, усещането е, че влизаш в утроба с космически размери. Храмът е оформен като вулва. Навътре се развива пещера, имаща дълбочина 22 метра. Човешката ръка я е издялала във вид на женска утроба, по стените на която непрекъснато се стича вода. А във вътрешния южен край на пещерата е издълбан олтар, символизиращ матка. Над входа е оформен процеп, през който ежедневно прониква слънчев лъч. Неговата проекция на пода има очертания на фалос, а дължината му зависи от височината на слънцето.
Мистичното оплождане на богинята-майка от космическия слънчев фалос е почитано ежегодно в продължение на 2500 години, от края на бронзовата епоха до покръстването. За древните траки благодарение на този любовен акт животът на Земята се възраждал отново и отново по безспирния си кръговрат. Ритуалите се изпълнявали в началото на пролетта на 22 март, когато е ниско слънцето.
Тогава лъчът достига 22 метра и се проектира до олтара, за да оплоди Богинята майка.
По този начин символично се е слагало начало на новата година, а празникът е придружаван с много танци и вино. На тези вакханалии се е изпивало не само огромно количество вино, но се вършели тези неща, за които Херодот обвинява траките, че били доста разпуснати, особено девойките.

Траките правели вино
в шарапани под храма


Един от най–честите въпроси, които си задават съвременниците, е как траките са се снабдявали с виното. Част от догадките вече имат обяснения.

В подножието на пещерата Утробата преди няколко години археолозите попадат на т. нар. шарапани (от винарски камък Шарап таш), които се явяват част от завършен ритуален комплекс. Край брега на язовира, откъдето започва пътеката към храма на Богинята –майка, могат да бъдат разгледани изсечените в скалите преси за изстискване на свещено вино, открити през 2008 от доц. д-р Красимир Лещаков.
В тях тракийците са приготвяли гъстите вина, които са се леели по време на ритуалите в пещерата Утроба и от които древните гърци са черпели сила, за да влязат в бой.

За да стигнат до светилището и принесат жертва на Великата богиня-майка, поклонниците трябвало да изминат Пътя на изпитанието от подножието до върха на планината.
Целият ритуал бил посветен на новата година при траките и на надеждата тя да бъде плодородна. Това се е случвало по време на древните мистерии. Тогава царят-жрец се качвал на върха на планината и принасял в жертва кон, бик или козел. По този начин символично убивал себе си, за да се роди отново.
С акта на символичното зачеване е започвала годината за предците ни, като ритуалите са били съпътствани с буйни вакханалии и много вино, твърдят траколози.

Древните ритуали оживяват
поне веднъж в годината

Древните ритуали по пътя за пещерата Утробата оживяват поне веднъж в годината.

Първата възстановка бе през 2008, когато тракийски жреци, вакханки и воини се вихреха отново след 30 века край пещерата. Древни обичаи и митове, свързани с бог Залмоксис, езда с коне и бой с оръжия, представиха членовете на старозагорския клуб “Багатур“.

По пътя на изпитанието посветени в тайнството гонеха духове, красиви девойки танцуваха под ударите на ритуалния тъпан и черпеха с вино гостите. Непосредствено пред храма на Богинята-майка бе извършено и жертвоприношение. Зрелищното шоу тогава събра многобройна публика, в него се включиха актьори и танцьори от театъра в Кърджали.
Идеята е този спектакъл да се представя поне веднъж през годината за многото туристи, които посещават Източните Родопи.
През празнични дни храмът на Богинята-майка се посещава от стотици хора. До мястото води добре маркиран път, оформени са беседки, близо до мегалитния паметник има построен и специален навес.
След изкачването, когато човек застане пред входа на светилището, остава безмълвен пред изумителна гледка. Пред него се разлива море от хълмове и простор. Самата вечност като митичната планина Родопи.

Крепостта Патмос и хижа
"Боровица" са наблизо

Крепостта Патмос и хижа "Боровец" са близо до пещера Утробата и също могат да бъдат посетени от туристите.

Крепостта е разположена на скалист връх в местността Хисаря, където се сливат реките Боровица и Арда. Твърдината охранявала поречието, използвала се и за светлинна сигнализация заради визуалната връзка с няколко съседни крепости. Изградена е вероятно през X век и е действала до 12-14 век. Формата й е неправилна правоъгълна и заема площ от 3 дка, на места стените са запазени до височина 3 м и дебелина 1.75м. Виждат се руините на 2 полукръгли кули (бастиони), както и на една малка еднокорабна църква и няколко помещения. До крепостта се достига с лодка от хижа "Боровица".
Тя пък се намира на много красиво място на брега на язовир "Кърджали". Масивната сграда е с капацитет 50 места, строена е преди повече от 20 -30 години. Пътят до хижата е асфалтиран, има паркинг. До нея може да се стигне и с лодка по яз. Кърджали и оттам да се потегли към пещера Утробата

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай