Нощна стража лови апаши с европари

Мургавите шерифи нямат оръжие, навъртат по 25 км на вечер

Нощна стража лови апаши с европари | StandartNews.com

Съдия попитал млад мъж от село Габровница как ще издържа трите си деца, за които искал попечителство. "Аз съм добър крадец", отговорил бащата. "Няма да ги оставя гладни" - този случай разказват в Габровница, когато искат да изтъкнат колко нагли са техните апаши - превърнали са краденето в професия. Всеки ден някоя баба ще се оплаче, че й изчезнала кокошка, друга - че й извадили подпорен железен прът от оградата. Кметът Борис Цветков добавя: като видя, че липсва дърво по пътя, знам: те са го отсекли през нощта.

Те са апашите в Габровница. Безработни и бедни роми, за които кражбите са единственото препитание. Селото, в което живеят 1200 души, е пропищяло от тях. Преди години ошушквали само необитаемите къщи - 123 на брой. Но всичко ценно, което е имало в тях - медни котли, казани, дрелки, вече е прибрано. Извадена е дограмата на изоставените жилища в "городока", в които някога са живеели летците на изтребителите от прочутата авиобаза Габровница, обслужващите самолетите специалисти. Сега са опрели до къщите, които си имат стопани. От техните шкафове може да се измъкне по някой лев, от мазите - буркан зимнина и кофа с вино. "Чувам, че в мазето ми сноват хора, но не смея да сляза при тях", разказва 82-годишна жена. "Заключих се на втория етаж и в страх дочаках края на посещението. На сутринта видях,

че ми липсват буркани с месо

някои от компотите, виното от буренцето", споделя бабата.

В селото мнозина са безработни, обяснява кметът Борис Цветков. Преди време се трудили в тухларната в Монтана, в местната фирма "Полимерстрой", в заводите, но ги съкратили. Сега млади мъже се събират сутрин на групи на площада, говорят си. Нямат пари за цигара, не сядат и в кафенетата. Мъчно ми е, като ги гледам, а имат вкъщи деца, жени. Благодарение на тях селото ни още има училище със 164 деца. Имаме и детска градина с 50-тина деца. Само едно е българче, другите са ромчета. Но нашите роми са си като нас, обяснява кметът. При последното преброяване само един се определил като циганин, другите се писали българи.

Царството на крадците обаче рухва

От няколко дни нощем селото обикалят стражи, които трябва да го опазят от тях. Патрулите имат държавен статут, утвърден с проекта "Нощна стража" на областната администрация. Те не носят оръжие, но всяват респект с облеклото си. Заедно със заповедта за назначение стражите получават специална шапка, светлоотразителна жилетка, мобилен телефон. Всеки от включените в проекта е проверен за чисто минало от полицейското управление в Монтана. Четиримата - Алексей Асенов, Петко Петков, Богдан Методиев и Рангел Каменов, нямат полицейски досиета. Роми са, но никога не са регистрирани за кражби, побои, самоуправство. В селото са известни като кротки, съвестни и отзивчиви хора. Работили са на различни места в местни и във фирми в Монтана, но през последните 12 месеца са били на трудовата борса. Такова е и условието за включване в проекта - да са били безработни. Постигат се две цели - селото да се опази от битовата престъпност, а пазачите да получават пари за труда си.

Заплатата е примамлива - 380 лв.

на месец, отделно осигуровки. Парите идват от европейската програма "Развитие на човешките ресурси" за срок от 9 месеца. След това наетите ще могат да се регистрират на трудовата борса за получаване на обезщетение. Т.е. ще имат още средства през следващите най-малко 4 месеца.

По тази причина четиримата нощни стражи приемат работата си сериозно и отговорно.

"Приятно ми е, че са ме избрали мен", признава Петко Петков. Две неща връщат самочувствието му - доверието да пази селото и парите, които ще получава. За село като Габровница това не са малко средства. Общината в Монтана допълва проекта с пари за работа в съботите и неделите, в празничните дни. "Ние се познаваме всички,

знаем кой къде краде, какво търси

из чуждите къщи и ниви", добавя Алексей Асенов. "Няма да ни е трудно да опазим къщите и градините", убеден е Асенов. И четиримата стражари са доволни, че няма да се изправят срещу съселяните си с оръжие в ръка, а с добра дума, с убеждение, че има и други начини за препитание. Имат със себе си телефон и, ако се наложи, ще викат помощ от полицията в Монтана. Всяка сутрин докладват на дежурния по сигурността в областната управа на Монтана как е минала нощта, какви инциденти са предотвратили.

Много от безработните оцеляват благодарение на други програми за заетост, разказва Борис Цветков. Голяма група жени е наета да поддържа чистотата на площада, по улиците и в кварталите. Имат лични асистенти, домашни помощници. Включваме различни хора, така че да може повече от жителите ни да преминат през програмите за заетост, обяснява управникът. Те тушират напрежението от голямата безработица. Много

жени издържат съпрузите си с работа в Италия

и им пращат пари да гледат децата тук. На няколко души се наложило кметът да бъде свидетел за припознаване или попечителство на децата им, за да могат да получават детски надбавки.

В проекта "Нощна стража" са предвидени и мерки за обучение на гардовете. От няколко дни сутрин назначените мъже инструктира експертът от областната администрация Стилиян Стоянов. В Габровница са създадени 6 маршрута за патрулиране. Всяка нощ гардовете преминават по цялата 25 км улична мрежа. През лятото ще следят за пожари, ще се включват в гасенето. Работа за тях има, ще съжалявам, когато времето на проекта изтече, твърди Борис Цветков.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай