Моят град

Божидар Димитров стана почетен гражданин на Ивайловград

Божидар Димитров стана почетен гражданин на Ивайловград

Хасково. Проф. Божидар Димитров беше обявен за почетен гражданин на Ивайловград. Шефът на НИМ получи званието навръх Трифон Зарезан, който е и официалния празник на родопското градче, за заслугите си в опазването и популяризирането на културно-историческото наследство в региона.

В присъствието на Пловдивския митрополит Николай историкът получи почетен плакет от председателя на ОбС в Ивайловград Дарина Кисьова-Зафирова с отметката, че званието ще го задължи и занапред да помага на града.

Приносът ми е скромен, обяви Димитров и пое ангажимент пред хората на площада, че ще съдейства на местната управа за разработването на историческите забележителности.

На свой ред Божидар Димитров остави дар за общината - икона с лика на свети мчк. Боян-Енравота, княз Български - син на хан Омуртаг.

Преди церемонията дядо Николай отслужи литургия в ивайловградския храм „Св. Преображение Господне”. Той донесе със себе си и чудотворната икона на Св. Богородица „Златна ябълка”, която по волята му ще остане 3 дни за поклонение в ивайловградската църква.

По-късно той отслужи молебен за благоденствие на жителите на Ивайловград и изобилие на земните плодове.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай