Учители без катедра

Да завършиш на Острова, за да се "забиеш" като учител в бг училище. Вероятно мнозина не го разбират. Има обаче млади хора, които го правят дори с радост - макар и само за две години. Те са част от програмата на "Заедно в час" - фондацията, избрала за своя кауза да осигури на всяко дете в България достъп до качествено образование. Все едно в какво училище учи. Младите хора, които тя изпраща в школата, често са завършили в съвсем различни сфери. Мотивирани са обаче да променят нещо в образователната среда, която сами са обитавали преди време. Фондацията им намира работа в училища, където учат предимно деца от социално и икономически затруднени общности, където прекарват две години. През това време получават както обучения и консултации, така и допълнително възнаграждение над заплатата. С мотива, че са не просто учители с нормиран работен ден и дълга ваканция, а се раздават ежедневно. След края на втората година изборът е техен - да останат ли в професията, или да продължат да работят за образованието по други начини.
---
Калина е завършила математика и икономика в университета Уоруик в Англия. Сава е взел диплома по счетоводство и контрол от Икономическия университет във Варна. А Филип е историк - първо Американския в Благоевград, после магистратура в Оксфорд. Онова, което ги обединява, е, че от две седмици влизат в класната стая, макар и посред лято. Не, не застават на катедрата - защото вярват в идеята, че център на урока е не учителят, а ученикът и онова, което го вълнува.
Тримата преподават английски на децата от лятната академия на "Заедно в час", която се помещава в 90-о СОУ. Тя приключва в края на тази седмица - а наесен ще влязат като учители в реални училища
Калина в - "Обеля", Сава - в Костинброд, а Филип - в Самоков
Бояна Радева пък е координатор на програмата, след като вече две години е била учител в нея.
Калина е завършила едва преди месец. Слушала за програмата много още докато учила в Англия - там тази мрежа работи много добре. Смята, че учителстването е начин едновременно да намери себе си и да даде на някого нещо. "Още когато заминавах за чужбина, знаех, че ще се върна и ще намеря начин да правя нещо смислено тук. Виждам това като някакъв начин да променя България и нещата, които не ми харесват. Чрез образованието може да се променят много от нещата в обществото - всички тук споделяме това виждане". В момента обучава шестокласници - не им преподава уроци, а играят, водят дискусии и преодоляват различни интелектуални предизвикателства. И покрай това - учат английски. "Днес например писахме с децата сцена с разпит - като в криминалните филми", разказва тя. Всъщност по този начин трябвало да усвоят едно от миналите времена в английския. Онова, което я изненадало донякъде, е, че шестокласниците вече са зрели хора, с тях можеш да разговаряш като с възрастни и вече знаят какво искат. "Сега наистина виждам какво удоволствие носи това
да накараш някой да си повярва, че може
казва Калина. Тя е следвала в Англия със заем, но той започва да се връща едва когато заплатата ти достигне определено ниво. Засега това не я притеснява - в бъдещето се вижда най-вероятно в неправителствена организация, където по друг начин ще допринася за същата кауза.
Сава е отраснал в семейство на учители и от дете има уважение към професията на родителите си. Като студент имал възможност да организира видеообучения, занимавал се с тренинг и намира работата с хора за нещо доста вдъхновяващо.
"Децата са страхотни, не очаквах така добре да бъда приет. Говорят си с мен абсолютно за всичко - за музика, за модерни банди. Някои прописаха и стихчета на английски - а какъв по-добър начин да научиш езика от това да твориш на него", разказва той. Говорят си и за доброволчеството - една донякъде нова тема за младите ни хора, която в училище рядко се споменава. Той също ще преподава английски език наесен. "Успехът не е мой, а общ наш - на мен и на децата. Трябва да го постигнем заедно", смята той.
Филип пък ще има отговорната задача да преподава не само езика на Шекспир, но и история на този език. Дори и в Оксфорд знаел - със сигурност ще се върне в България и със сигурност ще преподава. Дилемата била дали в училище или университет. Надделяло първото. "99 на сто от хората след завършването на училище никога повече не се занимават с история. Но училищните години са тези, в които се формират цялостният мироглед, гражданските позиции, които след това тези хора ще предадат на децата си". Той ще преподава в училище в Самоков, където има още две учителки на "Заедно в час". "Имам две години да реша дали да запиша докторантура и да се насоча към университет, или да продължа да бъда в училище", казва той. Училището го влече повече точно заради децата. "Нищо не ме изненадва в тях, говорим си за всичко, за което те пожелаят. Опитвам се да научавам все повече за интересите на децата, дори четох за една група, която е популярна сред тях", казва той. Като се има предвид, че преподава на петокласници, налага му се да гледа и любимите им филмчета. "Важното е, че тук не заставам като абсолютния авторитет, който чете лекция пред тях, а се опитвам да ги накарам сами да достигнат до изводите си". След месец тримата ще влязат в клас - тогава ще разберат дали наистина намират в учителството онова удовлетворение, което са търсили. При всички положения обаче са сигурни, че няма да загърбят каузата, която са избрали - дори ако й помагат извън класната стая.
Скандалът расте! Македония съди бития депутат, още дв...
Мартин Димитров огледа Борисов. Намери му два големи...
Проговори наследник на Гоце. Какво не знаем за големи...
Макрон спешно звъни на Путин. Голям проблем
Йотова смрази Скопие. Отряза им квитанцията
Помните ли Баневи? Пълна промяна в живота им
Генералът на промяната в Чехия. Кой е Петър Павел?