Светило на турската археология идва на посещение в София. Проф. Неджми Карул, ръководител на Катедрата по праисторическа археология в Истанбулския университет и директор на проекта "Таш Тепелер" /Каменни хълмове/ ще разкрие тайните на Гьобекли тепе и Карахан тепе. Той ще има лекция и презентация в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Проф. Неджми Карул
Изложба и конференция на тема "Таш Тепелер", организирана от Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма /TGA/, ще се състои утре в Софийския университет. Домакин на уникалното събитие ще е Негово превъзходителство г-н Мехмет Саит Уянък, посланик на Република Турция у нас.
Това специално събитие ще изследва богатото историческо наследство на региона "Таш Тепелер", който включва известните археологически обекти Гьобекли тепе и Карахан тепе в Шанлъурфа, Турция.
Карахан тепе
Конференцията ще започне с встъпителни думи от посланик Уянък. След това ще бъде изнесена презентация от страна на проф. Неджми Карул.
Лекция ще има и доц. д-р Даниела Стоянова, ръководител на Катедрата по археология в Алма матер.
Гьобекли тепе
След конференцията гостите ще разгледат и специалната фотоизложба "Таш Тепелер", включваща изображения от разкопките на Гьобекли тепе и Карахан тепе.
Гьобекли тепе в Югоизточна Турция е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, който датира от 11,7 хиляди години пр.н.е. Състои се от кръгли помещения без врати, които са странично подравнени и поддържани от петметрови варовикови колони, които са Т-образни отвътре и отвън. Повечето колони съдържат рисунки на животни.
Според проучвания мястото може да е служило за специална цел, като например да служи като храм. След време мястото е било умишлено запълнено с камъни.
Мястото предшества началото на земеделската ера, така че не е ясно коя цивилизация е построила толкова масивни структури, използвайки само ръчни брадви и какво представляват фигурите на колоните.
Карахан тепе, известно като „Кечили тепе“, често се цитира като сестрински обект на Гьобекли тепе, разкрива разнообразни археологически находки като каменни басейни, инструменти, мъниста, и други артефакти, които показват, че жителите са били ловци-събирачи или скотовъдци.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com