Рим. Прозявката съвсем не издава досада, а напротив - съпричастност и интерес, твърдят италиански учени, цитирани от в. "Дейли мейл".
Екип от университета на Пиза наблюдава повече от 100 мъже и жени от четири континента, отиващи на работа или седящи в ресторанти и чакални. Когато някой от тях се прозинел, учените следели дали прозявката се предавала на друг в радиус от 3 м до 3 мин.
Резултатите показват, че расата и полът нямат никакъв ефект върху заразността на прозявката. Тя се предава само при съществуваща близост между хората. Явлението е най-малко разпространено сред непознати. Затова пък се среща често сред роднини и приятели.
Затова психолозите твърдят, че заразната прозявка се появява при емоционална близост, когато хората са съпричастни. Децата започват да прихващат чуждите прозявки, когато станат на 4-5 години и вече са способни да съпреживяват чуждите емоции.
Известно е също, че хората, податливи на заразни прозявки, могат по-добре да четат какво мислят другите по лицата им. Повечето животни също могат да се прозяват, но прозявките са заразни само при хората, шимпанзетата и кучетата.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com