Любопитно

Пожарът на Витоша се разраства, включват трети хеликоптер

Пожарът на Витоша се разраства, включват трети хеликоптер

София. Пожарът на Витоша се разраства, съобщи пред бТВ главен комисар Николай Николов, шеф на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Той уточни, че огънят се е разпростира в посока югоизток. 

Пламъците отиват към младата гора на планината. Увеличаването на площта на огъня е рисково като направление, потвърди Николов. За това допринесъл вятърът, който излязъл около 13 часа, както и това, че около 15 часа екипите на двата хеликоптера се оттеглили към Пловдив за почивка.

Николов призова доброволците да се явят утре в 5,30 часа на сборния пункт в Бистрица добре екипирани - с раници, очила и подходящи дрехи и е добре да имат планинска подготовка.

В късния следобед в операцията се включи и трети хеликоптер. Надяваме се утре с трите хеликоптера и доброволците да успеем да овладеем огъня, каза Николов.

Пожарът на Витоша гори втори ден. Обстановката в района на резерват „Бистришко бранище” остава усложнена, съобщиха от МВР. Към момента огънят се развива на площ от около 100 дка на 1700-1800 метра надморска височина. Гори предимно суха и мъртва горска растителност. Продължават усилията на 350 пожарникари, полицаи, служители на горски стопанства и доброволци за овладяване на пожара в района на резерват „Бистришко бранище” на Витоша. Планинският терен и силният вятър, който непрекъснато сменя посоката си, допълнително затрудняват работата на гасаческите групи.

Втори ден в гасаческите действия участва летателна техника от Военновъздушните сили. Двата хеликоптера се водоснабдяваха от езерото в Панчерево и за деня успяха да направят близо 60 курса над труднодостъпната местност.

Коментирай