Любопитно

Плащат на деца да учат професия

Фирми експерти да учат младежите, учениците се отплащат с 6 г. работа

Плащат на деца да учат професия

София. Фирми ще плащат издръжката на ученици от техникумите, докато усвояват професия. Срещу това те се задължават да работят в тях поне 6 години след завършването си. Това е залегнало в проект на просветното министерство, който трябва да стартира от следващата година. По този начин министърът в оставка акад. Стефан Воденичаров все пак реализира идеята си да възроди техникумите.
Съгласно проекта фирмите ще поръчват на професионалните гимназии паралелки със специалностите, от които имат нужда. Те ще сключват договори с учениците да им плащат издръжката през четирите или пет години обучение. Докато децата са непълнолетни, под контрактите ще се разписва родителя. Ако младежът продължи да учи в университет, споразумението може да се промени, като фирмата му плаща стипендия и за тези години. Освен това съвместно с фирмите ще бъдат изготвяни и учебните планове.
До 10 клас на децата ще преподават учители, а в 11 и 12 в класните стаи ще влизат инженери и изявени работници от фирмата. На тях ще се заплаща допълнително за преподавателската дейност, като преди това трябва да минат специален курс на обучение. Практиката ще се провежда директно в предприятието, като по желание то може да плаща допълнително на децата за положения труд.


Коментирай