София. Бактерията лактобацилус булгарикус скоро ще е достъпна за всеки, който иска да си подкваси кисело мляко вкъщи. Разфасовка от бактерията за домашно ползване ще струва по-малко от лев и се очаква да се появи на пазара до края на следващата година. Това съобщи шефът на държавното млечно предприятие "Ел Би Булгарикум" Васил Зографов. В момента българската закваска се продава само в разфасовки за промишлена употреба. Цената варира от 3 до 5 лв. в зависимост от количеството мляко, което може да се подкваси с нея. По-евтината стига за тон, а по-скъпата разфасовка - за пет тона прясно мляко, обясни шефът на производствената база на "Ел Би" в София Бойко Крумов. Млякото, подквасено с едно пакетче, може да се ползва още до три пъти за направа на друго кисело мляко. След това трябва да се купи нова закваска, защото бактериите се израждат, обясни Крумов.
Още в края на този месец в центъра на столицата ще бъде отворен фирмен магазин на държавната компания. В него ще се продават млечни продукти, произведени по стари български рецепти и с вкус като от кухнята на баба, обещават от предприятието. Освен кашкавал, сирене и кисело мляко, произведени от чисто българско мляко с типични наши закваски, ще се предлагат и храни за спортисти на базата на българския млечен бацил, както и подсладени кисели млека с мед и розова вода.
Сингапур и Китай искат нашия бацил
Сингапур и Китай водят преговори да получат право да ползват българската бактерия за кисело мляко. Продуктите с прочутият лактобацил се пласират много добре в цяла Югоизточна Азия, Европа, Америка и Австралия, разказа Васил Зографов, шеф на "Ел Би Булгарикум". Най-добрата реклама за лактобацилус булгарикус били японските столетници, чието дълголетие според учените се дължи на редовната консумация на българско кисело мляко. В Страната на изгряващото слънце консумацията на българско кисело мляко е скочила с 30% след аварията във Фукушима. Всеки ден японците изяждат по 25 млн. кофички от българския йогурт.
Пазарът у нас се сви с 60%
Пазарът на млечни продукти в България се сви с 60% за последните три години. Това е трайна тенденция, която продължава да се задълбочава, съобщи шефът на "Ел Би Булгарикум" Васил Зографов. Освен че купуват по-малко българите са променили и вкуса си за млечни продукти. Вместо традиционното кисело мляко все повече предпочитат подсладени млечни продукти. Истинското кисело мляко става по-кисело с времето и капачката му се надува заради ферментационните процеси в него, обясниха от компанията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com