Легендарният парижки музей на великия стилист и естет Ив Сен Лоран ще отвори отново врати през есента на 2027 година, като територията му ще бъде двойно по-голяма, а експозицията ще предлага много изненади. Българската дизайнерка Милена Атанасова, която дълги години работи във френската столица – в екипите на някои от най-елитните къщи за висша мода и като преподавател, разказва специално за „Стандарт“ за светилището на Ив Сен Лоран.
Градът на любовта, светлината и модата. Сред елегантните булеварди, изисканото изкуство и вечната архитектура, в сърцето на Париж, се намира музеят на Ив Сен Лоран, който пази духа на един най-влиятелните корифеи в индустрията. В прекрасната сграда на авеню „Марсо“ 5 е някогашното ателие, където геният работи повече от 30 години.
Още с прекрачването на прага се усеща свещена тишина, ухаеща на тъкани, молив и вдъхновение. Но това не е типичен музей – тук няма дистанция между зрителя и артефактите, няма усещане за студена витрина. Тук всичко говори. Истинският начин да се докоснеш до енергията на артиста, е да се потопиш в личното му пространство, в неприкосновеното убежище на въображението му. И въпреки че съм работила в екипа на Ив Сен Лоран за висша мода, съм се връщала неведнъж в музея. Всяка визита е оставяла у мен вълнение и възхищение, след всяка визита откривах нови послания. Атмосферата е толкова автентична, че буквално попиваш присъствието на Ив Сен Лоран. От ескизите, пръснати по бюрото му, до прочутите му очила, които сякаш очакват да бъдат сложени отново.
Особено впечатляващо е, че музеят не предлага единствено ретроспектива на колекциите. Той разказва история – за човека зад марката, за неговите вдъхновения, за вътрешните му битки и триумфи. Тук са оригинални рокли, вдъхновени от балета, операта и северноафриканските цветове. Тук е и онова сърце на Ив Сен Лоран , което не е само бижу, а талисман, обвит в мистерия и романтика, символ на любовта, появявал се почти във всяко дефиле като амулет за късмет.
Вниманието в музея грабват класики от различни периоди в кариерата на Сен Лоран - костюма с панталон "Le Smoking", геометричната рокля "Mondrian", етническите ансамбли от мароканската линия, пищните вечерни тоалети – всички те скулптури от текстил, емоция и мисъл.
Много от моделите са изложени в естествения им контекст – с оригинални скици, мостри от платове, снимки от ревюта и бележки, написани на ръка от самия дизайнер. За него облеклата не са просто мода, а себеизразяване и философия.
В ателието му всичко е възстановено с невероятна прецизност – сякаш Ив Сен Лоран е излязъл за миг и всеки момент ще се върне. Цветни моливи, платове, лупа, снимки на трите най-важни приятелки в живота му - Лулу дьо ла Фалез, Бети Катру и Катрин Деньов.
В ателието разбираш, че модата за Сен Лоран не е стремеж за задоволяването на суетата му, а лична мисия. И именно тук, сред книгите, ескизите и сноповете платове, започват да се раждат неговите безсмъртни творения.
Ив Сен Лоран през целия си живот страда от тежки форми на тревожност и депресия. Няколко пъти постъпва в клиника за психиатрично лечение. През 1960 година е уволнен от Dior, докато е в болница след нервен срив, причинен от мобилизацията му в Алжирската война.
Пиер Берже остава до него през всички трудни моменти – не само като партньор, но и като защитна стена срещу света. Славата отвежда Сен Лоран при алкохола и наркотиците, при разюзданите компании в клубовете „Le Palace“ в Париж и „Studio 54“ в Ню Йорк. Пиер Берже споделя, че безграничният хедонизъм на Сен Лоран ги отдалечава един от друг – официално се разделят като двойка през 1976-а, но остават близки и работят заедно до края.
Творчеството на Ив Сен Лоран оформи модния облик на XX век. Той потвърди, че елегантността не е лукс, а състояние на духа. Наследството му няма да умре, то остава безсмъртно чрез думите, звуците, цветовете и идеите, които дизайнерът дари на света.
През 2008 г. прахът на Ив Сен Лоран е разпръснат в градините на Мажорел в Маракеш. Там има малък римски стълб като символичен надгробен знак. Пиер Берже дарява имението на фондация и открива Музея „Ив Сен Лоран“ в Маракеш през 2017 г. – само месеци преди самият той да почине.
Снимки: Личен архив Милена Атанасова
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com