Любопитно

Лара Крофт оживява на българска сцена

Младите луднаха да се обличат като комикс герои

София. Всеки от нас си е мечтал понякога да се превъплъти в образа на любим герой. Дали ще си сплитаме косите като Пипи Дългото чорапче, или ще размахваме импровизирани мечове като рицарите, всеки избира сам персонажа си. Дори пораснали, все още някои хвърлят по едно око на телевизионния екран. И си обещават този Хелоуин да се маскират я като Лара Крофт, я като Батман. Нещо подобно ще се случи с вас, ако отидете на така наречения "Он фест", който ще тече с пълна пара от 21 до 24 септември в Интер-експо център. 

Ако сте се затъжили за някой герой от вашето детство, не се притеснявайте. Той може да оживее пред очите ви, ако посетите импровизациите на ентусиастите от клуб НАКАМА. Тази година те ще изнесат своите представления в Интер-експо център. Ако и вие искате да участвате в тях, можете да наденете костюма на вашия любим герой. Но не сега, а в някой от следващите прояви на клуба в София. За целта е нужно да се запишете за участие.

С какво ще ви изненадат през уикенда от НАКАМА? С малко познатия у нас косплей - членовете на клуба се обличат като вашия любим герой от някоя анимация или компютърна игра. Думичката косплей е съставена от "costume" и "play" - костюм и играя. И става дума за вид изкуство, чийто представители, вдъхновени от героите на любимо филмче, се отъждествят с тях. И внимание - най-сложното следва. За да е всичко по-истинско, те

демонстрират характера и поведението

на избрания герой.

Думата косплей е измислена от японеца Нобуюки Такахаши през 1984. В България тази субкултура добива все по-голяма популярност. През 2008 година е основан първият национален клуб - НАКАМА. Деси и Кирил са част от него. Деси е на 16, все още ученичка. А Кирил е на 28 и се занимава с графичен дизайн. Те обичат да се превъплъщават в образите на свои любимци от комикси, карикатури и анимации. Обясняват, че героите им са извадени от така наречените "аниме" и "манга" - творби. "Аниме" идва от анимация. А "манга" - това са японски комикси и карикатури. Според Деси и Кирил "аниме" и "манга" съвсем не са само детски занимания. "Доста често срещан проблем за феновете на двете течения е, че

повечето не ги приемат на сериозно

Разпространено е схващането, че това занимание е за деца. Но то е много повече. Защото в него има дълбок философски смисъл. В българския ефир присъства отдавна едно много известно "аниме". Става дума за филмчетата "Покемон". Деси много се впечатлила от стила на героите в него. И започнала да търси подобни серии в интернет. Така попаднала във форум, в който разбрала, че съществува български клуб НАКАМА. "Стана ми интересно в какви герои се въплъщават членовете му", обяснява Деси. "През 2008 г. бях на aniventure (най-старият и голям фестивал за аниме, манга и японска култура в България) и тогава имаше косплей. За мен беше много лично преживяване да видя любимите си герои от екрана оживели. И веднага се втурнах да се снимам. В продължение на още една година ги гледах и накрая реших, че искам и аз да съм част от това", категорична е Деси.

Кирил се насочил към източната култура, докато бил ученик. Четял философски трактати. След това се отдал на анимацията. И така, докато и той не се е решил да посети aniventure. Оттогава не само че е истински фен, но не пропуска събитие, а вече е станал и организатор на някои от тях.

Първото издание на Aniventure у нас е през 2005г. Организира се от десетима ентусиасти на хижа на Витоша. Там те имитират западните сбирки, но скоро интересът става толкова голям, че решават да организират специално събитие, което вече се посещава от 1500 човека. През 2011 г. успяват да впечатлят и чужденците. И получават покана за участие от най-големия европейски фестивал на тази тематика - Eurocosplay.

В България инициативите на клуб НАКАМА са с пълната подкрепа на японското посолство. На сегашния он-фест ще има демонстрации по бойни изкуства, лекции за японска култура. Ще се правят и чаени демонстрации. Ще има и специален щанд, на който всеки може да облече

традиционни японски кимона

и да се снима за спомен. За най-запалените са щандовете с плакати, значки, тениски.

От клуб НАКАМА казват, че всички са приятели и извън сферата на японската култура. Винаги са отворени за нови фенове. Затова ако ви е станало интересно, винаги може да ги потърсите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай