Кратун месец отприщи 99-дневен винен запой

50 мъжкари от клуб „Пакост“ със задача на пресушат бъчвите си до Трифон Зарезан

Кюстендил. Кратун месец отприщи най-дългия в страната винен запой. В продължение на 99 дни мъжкарите от клуб „Пакост“ в град Рила ще трябва да пресушат бъчвите си с вино. Който не успее до Трифон Зарезан, ги застига клетва остатъкът в буретата да се вкисне.

Най-веселият празник Кратун месец се родил преди години в многобройните по това време кръчми в градчето. В тогавашната „социална мрежа“ на маса се решило да се обявява специален винен маратон, с което да се подпомогне и общуването между хората. Името пък дошло от лъжиците, направени от тикви, с които се гребе вино и се пие направо от тях като от чаша. Оттогава мъжете от „Пакост“ ликвидират поне по литър на калпак на всяко сядане за наздравица.

Клубът е от 1899 г. и дори си има свой печат – дявол с вила. Всяка година по това време той раздава грамоти на най-добрите майстори на гроздовия еликсир, но неписаната слава остава за тези, които погълнат най-големи количества от напитката без да се напият.



Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай