Контрабандата на цигари става все по-изгодна

БГ-пазарът ще бъде силно засегнат от новите задължителни увеличения на облагането на тютюневите изделия

Контрабандата на цигари става все по-изгодна  | StandartNews.com

София. Предвид изоставащото изпълнение на някои ключови данъчни приходи, акцизите върху цигарите запазват ролята си на предвидим и надежден източник на средства за бюджета. За полугодието са събрани 818 млн. лева, като все пак има минимален спад от 1% спрямо миналата година. Това сочи анализ на "Индъстри уотч" на приходите върху акцизи от тютюневите изделия.

Негативната динамика на приходите от акцизи през първите шест месеца на настоящата година отново напомнят за структурните предизвикателства, пред които е изправен тютюневият отрасъл, и които трябва да бъдат отчетени като фискални при изработването на държавния бюджет за предстоящата 2014 г. Планирането за 2014 г. трябва да вземе предвид възможни увеличения на цените за крайните потребители, свиване на продажбите и потенциално негативно въздействие върху бюджета, се казва още в анализа.

За 2013 г., според предварителните разчети, акцизите върху цигарите трябва да донесат около 6.1% от общите постъпления в бюджета.

Присъединяването към ЕС задължи България да увеличи значително акцизите. Това стана на два „шока" - през 2006 и 2010 г. Заедно с това се отне възможността на правителството да налага по-ниски акцизи на по-евтините цигари българско производство спрямо по-скъпите вносни марки. Разликите в цените между „евтини" и „скъпи" цигари се стопиха.

В периода 2009 - 2010 г. икономическата криза, ръстът на безработица и по-високите цени рязко свиха легално продаваните обеми цигари. Същевременно, това направи контрабандата все по-изгодна поради повишните потенциални печалби. Така ставките са все по-високи, но реално обложените цигари свиха обема си спрямо периода до 2007 - 2008 г., се казва в анализа.

Пазарът в България ще бъде силно засегнат от новите задължителни увеличения на облагането на тютюневите изделия. В зависимост от избраната от България комбинация от специфичен и пропорциален акциз, ефектът върху цените ще е повишение с между 15 и 18 процента, или 0.69 – 0.80 лева на кутия цигари.

Препоръката на ЕК е това да става постепенно, т.е. за оставащите 4 години може да се очаква увеличение на облагането с 15 - 20 стотинки на кутия, ако правителството иска да предотврати нов голям шок в бъдеще. Това ще подтиска потреблението. Допълнително, ограниченията за пушене на закрито вероятно също ще допринесат за намаляване на продажбите и обложените цигари.

Още през 2011 г. нова директива на ЕС предвижда значително увеличаване на минималните акцизни ставки, като за България и няколко други източноевропейски страни е дадена „отсрочка" до края на 2017 г. Общият акциз върху цигарите трябва да бъде най-малко 60% от среднопретеглената продажна цена на дребно, като акцизът не трябва да бъде по-малко от 90 евро за 1000 цигари, независимо от цената.

Очакваните стъпки за увеличение на акцизите, както и нарастващите разходи за производство и спазване на все по-стриктни изисквания за производителите, ще бъдат в голяма степен прехвърлени към крайния потребител с по-високи цени. Дори преди облагането, цените на продаваните цигари в България са сред най-ниските в Европа – в резултат на продължило дълго време „задържане" на цените за вътрешния пазар. България е страната с най-малко повишение на цените на цигарите в ЕС, като от декември 2012 г. до юли 2013 г. цените в България са се увеличили едва с 0.2% при средно повишение от 4% в ЕС за същия период. В Румъния цените на цигарите са скочили с 8%, в Гърция с 4%, а в Турция с 16%. Производители и търговци обаче едва ли могат устойчиво да задържат цените в средносрочен план при тези условия.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай