"Доста хора от арабския свят мислеха, че съм главен мюфтия на България. Обаждаха ми се по телефона и искаха да помогнат на болно дете, но първо питаха дали разговарят с Главно мюфтийство". Това заяви в показанията си пред Пазарджишкия окръжен съд Муафак Ал Асаад - главен свидетел на прокуратурата по делото срещу 12-те родопски имами и една жена, обвинени в проповядване на антидемократична идеология под формата на салафизъм. Понякога той получавал писма по погрешка. Пишели му например: "Какво става с джамията в Казахстан?" и предлагали да дадат пари.
Дълги години сириецът Муафак Ал Асаад, който е с двойно гражданство, бе известен у нас като касичката на богатите арабски дарители. От началото на 90-те той е връзката между родното мюфтийство и саудитската фондация "Ал Уакф ал ислами", наляла десетки хиляди долари у нас за строежи на джамии, училищна дейност и помощ за бедните.
Ал Асаад твърди, че се е свързал с фондацията през 1990 г. покрай представителя им у нас - йорданеца Абдул Рахим Таха, който бил преводач на тогавашния предстоятел Недим Генджев. По думите на сириеца Генджев вероятно е узаконил фондацията, но по-късно тя е заличена от регистрите. А Таха е изгонен от страната като заплаха за националната сигурност. След нейното разтурване сириецът прибрал столовете, масите и бюрата от офиса на саудитското сдружение в дома си в Сърница.
Ал Асаад е използван за преводач - когато някой имал нужда да поиска нещо от арабските спонсори, го викали да им напише писмото на арабски. "Понякога пращаха пари, друг път - не", допълни той. С негово посредничество от Уахабитското кралство пристигат стотици хиляди долари за строеж на храмове, курбани и социални помощи.
През 2002 г. е направен втори опит за регистрация на "Ал Уакф" у нас. За целта пристига саудитецът Сюлейман Дуан, който организира конференция в хотел "Кемпински-Зографски" в София. По време на форума той се среща с тогавашния главен мюфтия (вероятно Селим Мехмед - б.р.) и получава неговото съгласие. Организацията се сдобива с регистрация, но през 2004 г. отново е заличена. Дуан не получава входна виза за България и спира да идва. "Фондацията така и не заработи, в банковата й сметка имаше само 200 долара", отбелязва Муафак.
Пред съдия Ивета Парпулова той призна, че е бил на два семинара на сдружението - в Мека през 2005 г. и в Истанбул през 2009 г. На тях са присъствали и някои от обвиняемите, сред които и имамът от Сърница Саид Мутлу, който според прокуратурата е лидер на "Ал Уакф" у нас. През годините Ал Асаад е придружавал трима главни мюфтии - Фикри Сали, Селим Мехмед и настоящия Мустафа Хаджи, на хадж (поклонение) в Саудитска Арабия. Там те се срещнали със Световната ислямска лига, фондация "Игаса" и Световната ислямска банка. Имали разговори и с шефовете на "Ал Уакф". Мюфтиите ги поканили да дойдат в България, но саудитците поставили твърдото условие фондацията да получи официална регистрация у нас, за да почне работа. "Те са чувствителни хора, близки до кралското семейство, и не искаха да действат нелегално", обясни сириецът. Той дори е превел част от програмата на фондацията на български език, но до ефективна дейност не се е стигнало. "Чакахме мюфтията да я регистрира, но не стана. Не ми е известно някой да е получавал пари за осъществяването на целите на "Ал Уакф" в страната. Не съществува тяхна структура в България", категоричен беше той.
Прокурор Недялка Попова заяви, че сегашните показания на Муафак сериозно противоречат на дадените от него по време на предварителното производство. Тогава сириецът е обявил, че "Ал Уакф" е планирала да въведе в България салафитския (уахабитски) ислям, характерен за Саудитска Арабия. Те не признавали демокрацията и смятали да е заменят със законите на шериата. По думите му изучилите се в Медина духовници трябва да обучат свои последователи и да ги внедрят в държавните структури. Във всяка джамия трябвало да има курс по Коран, където да бъдат обучени по десет момчета, те да изучат още по пет и така, докато стигнат до 500. Също да затворят очите на българските власти с подаръци, докато налагат шериата. Със саудитски пари всъщност са се издържали пансионът във Велинград и летните курсове по Коран в Устина и в Якоруда.
Официалната версия обаче била, че те работят със средства на Главното мюфтийство. За офис на "Ал Уакф" пък се ползвала къщата на Мутлу в Сърница. "По време на хаджилък в Мека на групите мюсюлмани от България се давали по 50 000 евро, които се разпределяли помежду им на границата, за да не предизвикат подозрения, след което се събирали и се предавали на Саид Мутлу", твърдял сириецът. За прехвърлянето на парите Мутлу използвал и чичо си, който живеел в Турция. "Според салафитите, който не е с брада и покривало, не е човек. Немюсюлманите трябва да се изолират, да не се търгува с тях и да не се общува по никакъв начин. Жените също не бива да се поздравяват. "Ал Кайда" са салафити, воюващите в Йемен също са салафити", заявил Муафак пред следствието. Той допълнил, че според тази идеология било голям грях да се работи с банките.
Пред съда Ал Асаад отрече да е изричал подобни неща. Преди него от предварителните си показания се отметнаха и почти всички от 26-те разпитани досега свидетели на обвинението. "Това стана голяма история. Думи като "държавен чиновник", "ведомост", "кадри", "агресивен", "чадър" - те не са излезли от моята уста", заяви сириецът. Отрече да е казвал, че Мутлу е ръководител на "Ал Уакф" и е раздавал пари на проповедниците.
Той се оплака, че е бил тормозен от ДАНС. На 6 октомври 2010 г. барети, въоръжени с автомати, влезли посреднощ в спалнята му, докато спели с жена му. После го завели в следствието в Пазарджик, където го разпитвали до 20 часа вечерта. "По пътя ми казаха, че са нахлули с оръжия у нас, защото са очаквали да окажа съпротива и да намерят оръжия в къщата ми", допълни той. Няколко пъти полицаи го спирали, а веднъж дори обърнали цялата му кола, като свалили дори гумите. "От тормоза на властите ме боли главата и не помня какво съм говорил пред следователя", заключи сириецът.
Може ли Господ да седи на трон?
Дебат за "Трона на Аллах", датиращ от VIII - IX век, разтърси съда в понеделник. Един от свидетелите на обвинението - Добри Джевизов, бивш имам на Джумая джамия в Пловдив, разказа как спорили с един от главните обвиняеми - Ахмед Муса Ахмед от Пазарджик, в кафене в квартал Столипиново. Муса твърдял, че Господ е на трона, докато Джевизов и неговият другар Стефан Атанасов привели доказателства от хадисите, че Всевишният седи над престола. "Ахмед Муса проповядва неправилен ислям, тъй като Бог няма качествата на своите създания и не се нуждае от някакво място", допълни Джевизов. Той допълни, че пазарджишкият проповедник ги е обвинил, че са неверници. Вторият свидетел - Стефан Атанасов, пък обясни, че е чул Ахмед да проповядва неща, които противоречат на вярата, и не може да каже дали Муса ги приема за единоверци. Според него оприличаването на Господ с качества, присъщи на неговите създания, е вероотстъпничество. "Неговите разбирания са сходни с тези на уахабитите", категоричен беше Атанасов. На въпрос дали знае какво е уахабизъм, свидетелят отвърна: "Не знам, това е течение, което счита всички, които не вярват като тях и не се придържат към тях, за неверници". Според експерти този спор се води от IX век и по него са изписани стотици томове от класически арабски богослови. Същината на пререканията е дали е правилно Коранът да се разбира буквално или е възможно да се прави алегоричен прочит на свещеното писание.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com