Ходжи учели хората да не гласуват

"Недим Генджев ни скрои интрига", смятат подсъдимите

Ходжи учели хората да не гласуват    | StandartNews.com

Пазарджик.  До 30 г. затвор заплашват тримата ръководители на организираната престъпна група, която е проповядвала салафизъм в българския клон на фондация "Ал Уакф ал ислами". Това пише в обвинителния акт, изготвен от Пазарджишката окръжна прокуратура срещу 13 ходжи и една жена.

За шефове са посочени имамът на Сърница Саид Мутлу, председател на Комисията по фетви към Главното мюфтийство, районният мюфтия на Пазарджик Абдулах Салих, и имамът на джамията "Абу Бакр" в ромския квартал на Пазарджик Ахмед Муса Ахмед. Те са обвиняеми по член 108, ал. 1, който предвижда до 30 г. на топло за тероризъм. Останалите ги заплашва до 10 г. затвор като членове на радикалната структура. Почти всички от тях са възпитаници на Държавния ислямски университет в Медина.

"Ал Уакф" работи у нас от началото на 90-те без никога да е била регистрирана официално. Първоначално главните представители на уахабитската фондация у нас са саудитецът Абдула Хюсеин, йорданецът Абдул Рахим Таха и сириецът Муафак Ахмед Аласаад, жител на Сърница. Първите двама са екстрадирани от България заради дейността си.

Учредителното събрание на българската секция се провело на 20 май 2005 г. в Мека. За шеф на организацията е определен Мутлу, за административен секретар сириецът Муафак, а за отговорници ходжата на Аврамово Ибрахим Али Ходжа и бившият софийски мюфтия Али Хайраддин /който малко преди това бе арестуван и обвинен в проповядване на уахабизъм и джихадизъм, но по-късно бе оправдан/.

Прокуратурата е събрала доказателства и за още два семинара на "Ал Уакф" в странство - в Истанбул през 2008 и 2009 г.

На тях решили, че трябва да постигнат целите си чрез проповеди, курсове по Коран, обучение на студенти и лекции по родопските села. При обиска в дома на Саид Мутлу полицаите намерили 10 хиляди евро, 3 лева и 6000 долара, за които предполагат, че са дошли от Саудитска Арабия за заплащане на лекциите. Според обвинението парите от Саудитска Арабия се пренасяли от поклонниците, които ходели на хадж, и те после ги предавали на Мутлу.

От дома на друг от ръководителите - Салих, във село Кандови, Велинградско, са иззети 17 725 лв., който той обяснил, че са предвидени за заплати на селските ходжи. По този повод прокурорите се обърнали със запитване към мюфтийството. В писмо от 20 октомври шефът на Върховния мюсюлмански съвет Недим Генджев отговаря: "По отношение на заплатите на имамите категорично не са разпределяни средства по районните мюфтии в брой и не им е предоставян финансов ресурс за заплати на имамите". Въпросът е подвеждащ, тъй като по същото време цари разкол в Главното мюфтийство между крилата на Генджев и на главния мюфтия Мустафа Алиш Хаджи. В същия период съдът временно бе постановил, че законен водач на мюсюлманите е Генджев, но по-късно окончателно възстанови Хаджи начело на вероизповеданието. През есента на 2010 г. дори се стигна до разбиването на сградата на мюфтийството от хората на Генджев, придружени от полиция, прокурор и нотариус. Обвиняемите родопски ходжи, без изключение, са от отсрещния лагер и отказваха да признаят легитимността на Генджев. Всички те смятат, че обвинението в салафизъм е скроено по внушение на нелегитимния шеф на вероизповеданието и бивш офицер от ДС.

Според анонимни свидетели шефът на организацията - Саид Мутлу, на лекциите си в сладкарницата в Сърница учел, че държавата не следва да се приема и да се гласува, тъй като властта идвала от Аллах, а не от човеците. Също така настоявал, че немюсюлманите трябва да бъдат изолирани и с тях да не се търгува, да не се сключва брак. Също говорел, че жените не бива да бъдат поздравявани, да не се ръкуват с тях и че те не могат да имат равни права с мъжа. 

Прокурорите градят обвинението си и върху намерените десетки книги с ислямско богословие. В частност експертите по делото, никой от които не е специалист по ислямска теология, са се стреснали от книгите на ибн Таймия, живял преди 10 века и на бен Уахаб, творил преди две столетия. "Това, че четеш някаква литература, не означава, че я проповядваш. Аз имам в библиотеката си стотици томове на ислямски богослови, но далеч не мога да кажа, че съм съгласен с всички", подчертава Хайри Шерифов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай