Газификация и филтри на комините за общините с наднормено замърсяване

Газификация и филтри на комините за общините с наднормено замърсяване | StandartNews.com

Министерството на околната среда и водите обмисля отпускане на средства за общините с повишено ниво на замърсяване на въздуха. Това стана ясно на семинар за журналисти, на който присъстваха министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и директорът на дирекцията "Опазване чистотата на въздуха" в Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ Иван Ангелов.

Поставяне на очистващи филтри на комините на домакинствата, промяна на горивната база в някои райони, както и определяне на зони с ниски емисии са само част от мерките, които общините ще могат да приложат съгласно промените в Закона за чистотата на атмосферния въздух. „Законодателството по опазване чистотата на въздуха е доста разнообразно и широкообхватно и затова на практика се получава едва ли не, че ние всяка година правим промени защото се извършват промени в европейското законодателсво, които ние сме длъжни да отразим съответно в нашето", коментира Ангелов и допълни, че законът предстои да бъде разгледан на първо четене в пленарна зала през следващата седмица.

В момента в 29 общини в страната има наднормено замърсяване, а една пета от жителите на страната дишат прах, серен и въглероден двуокис над разрешените от евронормите количества. Според Ангелов чистотата на въздуха в населените места е отговорност на местната власт, която сама трябва да организира трафика, миенето на улиците и да предприема мерки за подобряване на качеството на въздуха. По негови думи основният проблем у нас са фините прахови частици заради които страната ни има и наказателна процедура за превишаване на допустимите нива в 29 града. Именно затова в промените на Закона за чистотата на атмосферния въздух министерството предвиждат наказателни процедури за кметове на общини с до 5000 лв. , ако не разработват или изпълняват програмите за качество на въздуха.

"Предвидени са, което за нас е много важно, възможност общинските власти да създават т. нар. зони за ниски емисии. Какви мерки ще приложи една общинска управа в зоните за ниски емисии зависи от нея самата, от програмата й, от това какви са източните на замърсяване, финансовите й възможности и т.н.", посочи още Ангелов. Според него ограничаването на някои видове автомобили или ограничаване на определени видове горива - брикети, въглища и др. би дало резултат. Ангелов уточни още, че това може да се направи след съответен анализ на общината и осигуряване на съответните възможности за замяна.

Нещо повече, министерството се опитва да намери решение и за социалните помощи които се дават на част от населението за отопление и конкретно как те да не водят до замърсяване на въздуха. „Ще се опитаме да въведем изисквания помощите да са за отопление, което щади повече околната среда", коментира Иван Ангелов. По думите му, целта на Дирекцията е именно такава – да се правят възможно най-големи облекчения за електромобили, както и за автомобили с ниски емисии на вредни вещества. Ангелов допълни, че е имало предложение и за въвеждане на такси за внос на стари автомобили. "За нас това не е добра мярка. Ние сме за финансово облекчение, бонуси, за хора, които закупуват коли с по-ниски емисии", посочи още Ангелов

Директорът на дирекцията "Опазване чистотата на въздуха" даде и практичен съвет как всеки от нас само може да спомогне за ограничаването на вредните емисии, а именно чрез изгарянето само на сухи дърва. Така отделените прахови частици са по-щадящи, а количеството вредни емисии също може да се намали.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай