Двоен удар на Гергьовден! Мощна магнитна буря и звезден дъжд

Ще видим остатъци от Халеевата комета

Двоен удар на Гергьовден! Мощна магнитна буря и звезден дъжд | StandartNews.com

Двоен удар ни чака на Гергьовден утре – магнитна буря и звезден дъжд.

Активното слънчево петно ​​AR3654 произведе най-силното си изригване досега – изригване от клас  X. Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА регистрира екстремната ултравиолетова светкавица, предаде meteobalkans.com. И обясни: Интензивността на рентгеновото излъчване от слънчевите изригвания се обозначава с латинските букви A, B, C, M, X, като с X определят най-мощните изригвания.

Към 02:20UTC на 03 май астрономите от Института по приложна геофизика на НАСА са регистрирали силно изригване на Слънцето с голяма интензивност – Х1.6 (R3) в рентгеновия диапазон от слънчевото петно AR3663,  с късовълново радиозатъмнение над Тихия океан.

Meteo Balkans направи проверка и установи, че основният му поток е насочен към Земята, което ще предизвика магнитна буря на 06  май 2024 г. Засега прогнозите са за геомагнитна буря от G2 клас.

Астрономите предупреждават, че въпросното изригване, ще окаже влияние на навигационната система в някой райони по съвета.

Нека да припомним, че магнитните  бури са разделени на пет категории - G1 "слаб", G2 "среден", G3 "силен", G4 "много силен" и G5 "изключително силен".

Какво може да ни причини магнитната буря?

Обикновено смущенията, породени от нея, влияят неблагоприятно на възрастните и на хората със слаб имунитет. Хората, които са чувствителни към тези явления, могат да почувстват отпадналост, главоболие, неразположение, колебание в кръвното налягане и слаба концентрация.

Възможно е да има смущения в комуникациите и навигационните системи и дори проблеми с интернет връзката в Европа, Канада и Аляска.

Какво представлява геомагнитната буря?

Геомагнитните бури представляват големи и резки смущения в стойностите на Земното магнитно поле, причинени от взаимодействието му със слънчевия вятър. Когато се наблюдава изригване от някоя от активните области на Слънцето, в междупланетното пространство се отделя поток от плазма, който се изстрелва със скорост между 600 и 900 км. в секунда. Обикновено около два дни са необходими на този поток да достигне Земята. Заредени частици успяват да проникнат през полярните области и да предизвикат образуването на мощни токови системи около екватора и полярните кръгове.

Но това не е всичко,  което ще се случи на 6 май 2024 г. На Гергьовден утре ще има и звезден дъжд.

Метеорният поток Ета-Аквариди е активен до 28 май, но неговият максимум ще бъде точно в деня на храбростта. От нашите географски ширини могат да се видят около 15-30 бързи бели метеора за час, пише астрофизикът Пенчо Маркишки в своя „Гид на любителя астроном“. Звездопадът ще може да се наблюдава преди зазоряване - до около 5 часа.

Халеева комета

От НАСА поясняват, че тези аквариди всъщност са остатъци от Халеевата комета, които всяка година преминават и падат върху Земята. Името им идва от латинското название на съзвездието Водолей, защото в него се появяват.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай