Червено яйце с човешки бой, нашарено от деца с кръстчета, сърца и гълъби, получи преди Великден Перник. Такъв подарък градът получава повече от 10 години подред, откакто се провежда превърналото се в традиция състезание „Писано яйце". Тази година в него участват 76 ученици, разпределени в 18 отбора, представляващи своите училища. Сред тях бяха и децата от сдружение „Дай, бабо, огънче" и възпитаници на Център за обществена подкрепа. Всеки отбор получава по едно по-голямо и три по-малки яйца от глина, които за 30 минути трябва да се превърнат в творчески произведения, но и да са съобразени с местната традиция в боядисването на Великденски яйца.
Задачата да нашарят най-голямото яйце получават възпитаниците от школата по изобразително изкуство в Обединения детски комплекс. Там заедно с малките художници се занимават и невръстни актьори, певци и танцьори в различни школи и творчески ателиета. С художниците по огромното яйце работят и техният ръководител художникът Валинтин Топалов, но и директорът на Центъра Таня Китанова, създала преди двадесетина години прочулата в цяла Европа арт група, в която се занимават талантливи деца, но и техни връстници с особени образователни потребности.
На сцената са малките актьорите от детско-юношеския театър „Мускетарите". Те са в костюми на чудати герои от различни приказки и организират забавни игри за най-малките гости на празника. Наоколо се разхожда на собствен ход огромно ярко плюшено яйце, което се здрависва с хлапетата, а те застават за селфи до него. В празничната програма участват и момичета и момчета от фолклорния ансамбъл „Граовче". В този ден сцената е тяхна. Те показват всичко, на което са способни и което са научили в мястото, обозначавано с буквите ЦЛРП-ОДК- Перник.
Това е институцията, която заедно с общината участва в организацията и провеждането на конкурса за писани яйца. Но в изявата има замесени и други. От Регионалния исторически музей, например, са измисли правилата за оценяване на работата на малките майстори на великденски яйца, а директорът на музея Венцислава Крумова е председател на журито. Нали все пак този шарен и весел празник е и състезание. Тя дава напътствия на състезателите и обявява началото на надпреварата. Конкурсният характер на изявата изисква да се спази местната традиция, да се използват техники и мотиви, характерни за района, но и да се прояви креативност и артистичност и да се работи в екип. От значение ще бъде и как е представена работата след приключването й.
Около масите под сцената става напрегнато. Сред художниците има математици от Природо-математическата гимназия, спортисти от местното спортно училище "Олимпиец" и други, разнородни таланти. Върху яйцата те рисуват кръстчета и слагат надпис "Христос възкресе", правят красиви цветя, пеперуди и български шевици, опитват техники като за истински яйца, макар да работят върху глинени. Върху червено яйце момченце прави фини ажурни шарки и обяснява, че така майка му украсявала яйцата, но не с четка, а с резец. Най-много са шарките, направени сякаш с восък върху горещо яйце, защото така най-често бабите в Пернишко шарели Великденските яйца. "Баба и досега с восък пише буквата на всеки от нашето семейство и рисува пиле, пеперуда или цвете, но боядисва само червени яйца", разказва Вероника. Децата са донесли и материали за декупаж.
Момиченце на име Калина прави яйце като калинка. Червенобузест юнак на име Тони рисува върху яйцето си българският трикольор. Учениците от село Кладница са дошли с предварително подготвени плакати, на които пише, че отборът им е № 1 и "шампион". От училището в село Ярджиловци са си донесли декоративно гнездо с кокошка, за да покажат около нея пред журито нарисуваните си яйца.
Докато децата бързат да направят най-красивите си яйца, работата им наблюдават от маса на маса лично кметът на Перник Вяра Церовска и нейният заместник Севделина Ковачева. Двете също спазват традицията и по Великден шарят яйца. Церовска пазела домашната рецепта да използва чорап, с който към яйцето притиска цветче или листенце и така го потапя в боята. Ковачева през последните години използвала бои под формата на гел, които се слагали в гумена ръкавица, а после там с тях се овалвало яйцето.
Така времето е изтекло и идва ред за класиране. по-назад в него остават отборите, които не са боядисали нито едно червено яйце. Така е, защото в пернишко, но и по други краища, е задължително да има червени яйца и даже първото да е с цвета на кръвта Христова. С него търкали по бузките на децата, а после го слагали на домашното кандило.
В крайна сметка журито реши, че на първо място е отборът на 12-то ОУ „Васил Левски", който получава таблет. Второ място заема екипът на ПМГ „Христо Смирненски", а на трето е училище „Св. св. Кирил и Методий" в село Дивотино. На всички състезаващи се отбори бяха раздадени специални грамоти, а наградите бяха подсигурени от мобилния оператор Мтел.
„С вашето желание, голяма фантазия, много талант и завършена идея направихте най-красивите великденски яйца, успяхте и да ги представите по най-хубавия начин. Червеното яйце е за град Перник и е най-хубаво от всички досега", каза пред децата кметът Вяра Церовска преди да връчи наградите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com