Чакат нови чудеса от Бачковската Богородица

Зографите Методий и Симеон нанасят финални щрихи на иконата

Чакат нови чудеса от Бачковската Богородица | StandartNews.com

В Бачковския манастир вече броят дните до Кръстовден, когато трябва да бъде готова чудотворната икона на Света Богородица - Умиление. Както обеща игуменът дядо Борис, реставрацията на реликвата ще приключи до големия християнски празник и тогава вярващите ще могат да я видят на мястото й в манастирската църква. И да се радват на новите й чудеса. Вече трета година там стои копие на иконата, която се нуждаеше спешно от ремонт. Пред дубликата богомолците палят свещи и се молят за здраве. С него се правят и традиционните за Бачковския манастир литийни шествия на втория ден от Великден. Тригодишната реставрация премина през много спорове и перипетии. Не липсваха и скандални моменти, провокирани от страха на миряните, чи никога вече няма да видят светинята, защото имаше слухове, че е изнесена извън България.

Чудотворният лик на Света Богородица, за който се вярва, че помага на бездетните и изцерява неизлечимо болните, бе затворен в манастирска килия в края на 2010 г. Прибирането на иконата стана малко след храмовия празник на 15 август същата година, когато на реставратора Йовка Юрукова бе възложено да я почисти. По думите на художничката, когато свалили обкова на иконата, се видяло, че е в трагично състояние. "Дървената й част беше толкова проядена, че едва се държеше. Всъщност вместо конструкцията да държи иконата, държеше я платното", спомня си Юрукова, която направила само козметично почистване. По думите й, в горната част имало и следи от горене. След като провели разговор с игумена, той се съгласил да започне реставрацията. Скоро след това обаче

се отметнал, защото нямал пари

да я плати. "Действително реставрацията е работа на голям колектив - химици, биолози, фотографи, реставратори, и не е евтина, но пък е необходима", казва Йовка Юрукова. Уточнява, че в противен случай е било въпрос на време иконата да се разпадне. Междувременно тя писала становище за състоянието на манастирската светиня, което било изпратено до Светия синод. Трябвало обаче да минат месеци, докато в крайна сметка владиците се произнесат за реставрацията. Тя бе възложена на монаси от Атон в края на 2011 г. Създадена била комисия, в която участват проф. Григор Григоров от Националната художествена галерия, реставраторът Петър Попов, Албена Мазакова от Института за паметници и реставрация, консерваторът Илия Асенов, пловдивският митрополит Николай, неврокопският владика Натанаил и двама монаси от Атон. А решението им било цената на реставрацията да се поеме от Бачковския манастир, откъдето съобщиха, че реставрацията ще бъде направена от проф. Григоров и атонските монаси.
Самият проф. Григоров обаче изобщо не е работил по иконата. Причината е, че според него ликът на Св. Богородица трябвало да се изнесе от манастира и да се работи в специална среда. Ако е нужно, дори

да замине за Солун, където имало апаратура

за работа на най-високо ниво и след това да се върне. Светият синод и лично дядо Николай обаче категорично се противопоставил иконата да напуска пределите на обителта и конфликтът между реставратори и владици за пореден пък забави реставрацията. В крайна сметка с нея се заеха двама монаси зографи от Света гора. Българинът Методий и гъркът Симеон бяха утвърдени от Светия синод да възстановят пораженията върху реликвата. Двамата майстори с духовен сан започнаха работа, подпомогнати от цял екип технически лица. Реставрацията бе съгласувана и с Министерството на културата, съгласно Закона за историческите паметници. Последната информация от обителта е, че зографите трябва да нанесат последни щрихи и ще приключат с работата до 14 септември. Дотогава иконата ще остане заключена в манастирската килия, където се охранява от СОТ.

Цери сакати и бездетни

Легендите за чудесата, които е вършила иконата от Бачковската обител, се разказват от векове. Обкованата в сребърна ризница Богородица с Младенеца е най-ценната реликва на манастира и лекува бездетни и сакати. Най-голяма е силата й 2 дни през годината - на втория ден от Великден и на Успение Богородично. За Бачковската икона разказват още, че е една от двайсетте икони в света, за които самата Божия майка е позирала на живо. Според някои исторически източници ликът й е нарисуван от евангелиста св. Лука, който е създал и първообраза на Христос. В манастира е донесена от странстващите иверийски монаси Окрамир и Атанасий. По време на турското робство обаче, за да я запазят от масовите опожарявания на манастири и църкви, монасите я укрили. Открили я години по-късно две овчарчета. Това се случило на втория ден от Възкресение през 1604 г. Тогава иконата разкрила и чудодейните си сили. Овчарчетата видели странна светлина от скалата в местността Клувията, която е на 6 км нагоре в планината над Бачковския манастир. Децата се покатерили и намерили скритата икона в една от каменните ниши. Извадили я и я понесли към обителта. В този момент камбаните на манастирската църква започнали сами да бия. Оттогава всяка година се организира литийно шествие с иконата до Клувията. Вярва се, че по време на шествието, който се докосне до лика на Богородица, може да измоли изцеление за себе си и за близките си. Бездетните пък дарява с така чаканата рожба.

Копието няма същата сила

Опитите да манастирското братство да наложат копието на Света Богородица - Умиление като чудотворно не успяха през цялото време, докато оригиналът е на реставрация. Лично игуменът дядо Борис обяви, че то има силата на истинската икона, защото е осветено. Това се случи на втория ден от Великден през 2011 г., когато за първи път от 350 г. копието поведе литийното шествие до местността Клувията. Миряните обаче не повярваха и това пролича в отлива от литията. Хиляди са се събирали предишни години, за да последват чудотворната икона до мястото, където скалите я закриляли по време на турското робство. След копието обаче 3 г. на Възкресение тръгват много по-малко хора, предимно местни миряни, за да спазят традицията. Копието досущ прилича на оригинала и с невъоръжено око двете икони не могат да бъдат различени, но откакто замества истинската икона, не се чуло в манастира да е станало чудо.

Ако я бях работила, досега да е готова, твърди Йовка Юрукова, реставратор

- Г-жо Юрукова, имате ли някаква информация за чудотворната икона?
- Моята информация е, че е в Бачковския манастир, но по нея не се работи. Аз лично не успях да се преборя с игумена, макар че говорихме, че е в много лошо състояние. Дори написах становище, което изпратих до Светия синод, но никой не ме е потърсил. Оттогава минаха години.
- В какво състояние видяхте иконата?
- Имаше нужда от много сериозна реставрация. Беше като гъба, едва се държеше и беше въпрос на време да се разпадне.
- Познавате ли реставратора от Атон, който е работил по нея?
- Не, чух, че е млад и се е мотал по Атон, но не го познавам. В гилдията всички се знаем, но за този човек никой не е чувал, няма творческа биография. Мога да кажа само, че ако аз бях започнала работа върху иконата, досега щеше да съм я реставрирала.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай