Бюлетината като тото фиш

Срещу 100 лв. депозит и 1000 подписа ставаш независим кандидат-депутат

Бюлетината като тото фиш | StandartNews.com

София. "Новият Изборен кодекс въвежда огромни облекчения при регистрирането на партии, коалиции и инициативни комитети за независими кандидат-депутати", коментира Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда /ИРПС/ на дискусия за правила на вота. Намален е рязко изискуемият брой на подписите за регистриране на партии - от 7000 на 2500. Цонева посочи, че на миналите избори е имало злоупотреба с подписките. Тогава 21 партии /от общо 36 участници/ са внесли 401 000 подписа, а впоследствие за тях са гласували едва 157 000. Независимите мераклии за Народното събрание пък ще трябва да представят подписка от 1% от избирателите в района, но не повече от хиляда подписа. Драстично пада и задължителният депозит, който трябва да се внесе за участие във вота. За партии той е намален от 10 000 на 2500 лв., докато независимите кандидати ще трябва да внесат само по 100 лв. "Има риск твърде лесният достъп до състезанието да доведе до включване на множество играчи

силно разпиляване на гласове

да облагодетелства големите партии и да доведе ниска степен на представителност", допълва Антоанета Цонева. Подобен резултат се получи на последния вот, когато близо 1/4 от гласовете отидоха за партии, останали под 4-процентовата бариера.

 

И кодексът "Манолова" запазва пропорционална избирателна система, но въвежда преференциален вот, който ще даде на хората възможността да разместват листите. За местни и парламентарни избори преференциалният праг е 7 на сто. При тях бе допуснат лош пробив - практически преференцията се обезсмисли, тъй като тези, които не са посочили фаворит, ще се броят като преференциален вот за водача на листата. По този начин листата може да бъде от второто място нататък. За европейските избори на 25 май обаче преференцията е 5% и важи в пълен обем. Според изчисления на института, базирани на резултатите от евровота от 2009 г., за разместване на листата на ГЕРБ са били нужни 31 000 преференции, на БСП - 24 000, на ДПС - 18 000, на "Атака" - 15 500, на НДСВ и Синята коалиция - 10 300.
"Новият кодекс е

огромна крачка напред, спрямо действащия сега

За пръв преференциалният вот ще важи за всички избори. Досега никой друг парламент нямаше смелостта да го направи", заяви Мая Манолова. Тя допълни, че друго от предимствата е решението бюлетините ще се печатат по реда за издаване на ценни книжа, за да се избегне риск от повторение на скандала като този с печатницата в Костинброд.
Самите бюлетини в кочана ще имат номера, които ще помогнат да се проследи тяхното движение. Според червената депутатка това ще бъде възпиращо средство спрямо контролирането на вота и индианската нишка, практикувана от купувачите на гласове. Цецка Цачева обаче предупреди, че е възможно избирателите да бъдат манипулирани, че техният вот може да бъде проследен по номера на бюлетината. "Трябва да обясним на хората, че това няма как да се случи", допълни тя.
Новият кодекс запазва броя на многомандатните избирателни райони /МИР/ на 31, след като

отпадна идеята Варна да бъде разделена на две

"Нямаме отделен МИР за българите в чужбина, което силно разочарова нашата диаспора зад граница", отбеляза Цонева.
За разлика от всички досегашни избори бюлетината ще прилича повече на фиш за тото - избирателите имат да попълнят два номера - един на партията и един на предпочитания кандидат, ако имат такъв. ЦИК отсега трябва да положи извънредни усилия и да проведе информационна кампания как да се попълни бюлетината.
Изборният кодекс въвежда нови изисквания и за медиите - политическата реклама в тях трябва да бъде ясно разграничена от редакционното съдържание. Всяко платено съдържание трябва да бъде маркирано, а договорите между партиите ще се публикуват на видно място. Също така е предвидено ефирно време за претендентите в обществените медии. За пръв път се дават безплатни медийни пакети на малките партии с под 1% влияние, които не разполагат с държавна субсидия. Те ще имат право на пакет на стойност 40 000 лв. На независимите кандидати пък ще бъдат отпуснати по 5000 лв. Досега средно 52% от бюджетите на партиите отиват за медийни услуги. "Българската кампания е твърде медиатизирана в сравнение с други страни, залага се предимно на агитацията през ефира, а не лице в лице", смята Антоанета Цонева. Според данни на ИРПС, разходите в медиите се разпределят по следния начин - 45% за телевизии, 16% - печат, 12% - БНТ, частни радиа - 11%, интернет - 9%, сайтове - 4%, БНР- 3%.
Изборният кодекс дава възможност на ЦИК да определи до

500 секции, в които да се изпробва машинен вот

Електронният, по интернет, за който настояваше ГЕРБ, не бе възприет дори на експериментално ниво.
"Един от дефектите е, че у нас няма устойчивост на правилата - досега не сме провели един след друг два парламентарни вота по една и съща система. Ако не повторим няколко пъти, няма как да установим ефектите и дефектите. Ще приличаме на гадаещи по звездите хора", отбеляза Цонева. Според нея всяко ново мнозинство прекарва брачна нощ с Изборния кодекс. "Никога обаче булката не се харесва, а впоследствие детето не е припознато от самото общество", заключи тя.


ЦИК е ябълка на раздора

В началната концепция Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да е съставена на професионален принцип, но партии отново не пуснаха ръчката и запазиха политическо-квотния принцип, каза Антоанета Цонева. 4-членното ръководство на комисията ще се избира от парламента, а останалите 15 членове ще се назначават от президента по предложение на депутатите. Досега държавният глава имаше правото да определя всички членове на ЦИК след консултации и предложения от парламентарните сили.

 

"Проектът предвиждаше професионална и независима изборна администрация, но мнозинството беше заподозряно в опит да обсеби ЦИК и затова въведохме квотите. Целта ни беше да успокоим опозицията и гражданите", контрира Мая Манолова. Тя посочи и възможността граждански организации да издигат кандидати за членове на ЦИК и обеща БСП да изпрати в комисията независими експерти.

 

Работата на върховния изборен орган ще се подпомага от Обществен съвет. При сегашното разположение на силите в новата комисия ще влязат 7 души от ГЕРБ, 6 от БСП, по двама от ДПС и "Атака" и по един от Синята коалиция и НДСВ.
Заседанията на ЦИК ще се излъчват на живо по интернет, а стенограмите незабавно ще се обнародват на техния сайт.

 

"Мъртвите души" пак ще бродят

Експертите видяха пропуск и в предвиденото ново правомощие удостоверенията за гласуване в изборния ден да издават всички кметове - на общини, райони и населени местна, включително и кметски наместници. Досега с тези бележки се занимаваха единствено общинските кметове, тъй като при тях се намират и регистрите на населението. "За попълване на неверни данни в удостоверенията длъжностните лица ще носят наказателна отговорност", успокои духовете Мая Манолова. Тя допълни, че кметовете ще трябва да проверяват по факс, телефон или имейл дали лицето го има в регистрите, преди да му издадат удостоверение за гласуване.

 

Едно от критиките на института е, че не е изчистен въпросът с т. нар. мъртви души. Експертите предлагаха два начина - активна регистрация на желаещите да упражнят правото си на вот или изграждане на регистър на гласоподавателите, но нито един от тях не бе приет.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай