Блокада на пътя за Гърция

Блокада на пътя за Гърция | StandartNews.com

Над 200 души успяха да блокират за кратко шосето за Гърция в района на зеленчуковата борса край с. Кърналово в знак на протест срещу управлението на кмета на община Петрич Вельо Илиев и неговия екип. Край пътя протестиращите паркираха и няколко строителни машини. Те бяха облепени с плакати с различни надписи – „Вельо, върви си", „Петрич – Вельова държава", „Не на кмета феодал".

„Гражданският ни и мирен протест продължи 45 минути – от 08,00 до 08,45 часа. За 5 минути затворихме с жива верига движението за Гърция. Надеждата ни е да ни чуе цялата държава. Доволни сме, че прокуратурата вече разпореди проверка в общината, която ще нищи как са се възлагали обществените поръчки. Ще бъдат разпитани и ръководството, и служители на общината. Но искаме най-сетне да има конкретни резултати. Охраняваха ни много полицаи, но всичко премина спокойно, нямаше ексцесии и напрежение", заяви Александър Василев, председател на Сдружението на строителите в южния град. Те се жалват от непрозрачни обществени поръчки, провеждани от общината на принципа „мой човек", за да се облагодетелстват „правилните" 3-4 фирми. Мирният митинг във вторник бе под мотото "Стоп на злоупотребите и корупцията в община Петрич". В него участваха още Сдружението на хотелиерите и Сдружението за гражданско управление и контрол на община Петрич. На протеста непрекъснато се викаше "Оставка". Протестиращите извадиха нови три чучела Вельо Илиев, на заместника му Христо Георгиев и на главния инженер Петя Кънчева. В понеделник те запалиха други бутафорни кукли на тримата пред сградата на кметството в града. Този път обаче полицаите не позволиха чучелата да бъдат запалени. „Приехме и декларация, която ще изпратим до президента, до премиера, до председателя на НС, до главния прокурор и до министъра на правосъдието", каза още Василев. Той разкри, че късно във вторник ще се вземе решение дали да има нов протест в сряда, който ще е пред сградата на община Петрич.

В декларацията се настоява за въвеждане мандатност на общинските кметове (до два мандата), кметовете, достигнали пенсионна възраст, да бъдат освобождавани от поста си, да се намали броят на народните представители, което ще облекчи работата на Народното събрание и ще го направи по-работещо, гъвкаво и продуктивно. Протестиращите предлагат да бъдат приети законодателни промени, свързани със задължение на прокуратурата да започва проверка след публично оповестяване на корупция и злоупотреба с власт. Това ще ограничи корупцията и възможността за договаряне под масата. Сред исканията им е кметовете при три и повече неизпълнени решения на местния парламент да бъдат санкционирани и отстранявани от длъжност. Искат да се изгради национална структура за изготвяне на единни критерии при определяне на изискванията за участие в търговете, да се сформира звено към Агенцията за обществени поръчки или самостоятелна държавна структура, която да се ангажира с провеждането на процедури за избор на изпълнител. Всичко това ще повиши доверието на хората в политическата система и институциите на Република България, смятат те.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай