Бели денс за бежанците

Карина и приятелките й събраха 1000 лв. за вечер с ориенталски танци

Бели денс за бежанците | StandartNews.com

Ако приемем, че бежанския въпрос е тест за България и българите, може да се каже, че държавните институции, занимаващи се със сирийците, минаха изпита с тройка поради липсата на национална стратегия за справяне с поток на бегълците и слабата координация между отделните институции досега. Докато българските граждани преминават теста с "Много добър". Те се оказаха по-гъвкави, мобилизирани и идейни. Последният пример за това са Карина Захариева и нейните 8 приятелки - Бояна, Марта, Райна, Елеонора, Ана, Вирджиния, Тереза и Катя.

С Карина си определихме среща в центъра на София. Като представител на арабската култура, от която бели денсът е неделима част, бях готов да се видя с една властна и агресивна жена, която има опит как да се справя с мъжките закачки в нощните заведения. Но Карина разчупи всички стереотипи. Тя бе срамежлива, притеснителна и блага жена. Говореше много емоционално и задъхано, когато започна да разказва за това как голямата й страст към танците я е вдъхновила за едно добро дело.

"Казвам се Карина Захариева. Родена съм на 5 май 1979 г. в София. От години работя като гримьор и козметик и много обичам работата си.

Ориенталските танци са мое хоби. През годините, през които съм танцувала, никога не съм го правела в ресторант или кръчма, защото не понасям вулгарността на някои посетители. Но пък съм го правила с удоволствие на различни фестивали и на семейни тържества", започва разказа си Карина. "Имам 8 приятелки с различни професии -

адвокат, счетоводител, програмист, уеб дизайнер, хореограф, художник

и само една от тях е професионална танцьорка. Обединява ни любовта към ориенталските музика и култура", разказва Карина.

Изтокът я пленява, когато е на 18 г. - тогава се запознава с вече бившия си съпруг - йорданец с бизнес в България. След 6 месеца се женят, въпреки че той е с 14 г. по-голям от нея. "Пътувах до Йордания няколко пъти. И се влюбих във всичко ориенталско. Семейството на съпруга ми се отнасяше с голяма любов към мен. Майка му е много добра жена. Казвах й "мамо". Не са ме карали никога да си сменя религията или да се забраждам. Казваха: "Вярата на човека е в сърцето му и е личен въпрос. Важното е той да е хуманен към другите", спомня си Карина. След години двама се развеждат, но и до днес се уважават. А Карина не крие, че още обича семейството му и редовно се чува с тях.

Сега младата жена има втори съпруг - българин с азербайджански корени. Майка е на 4-годишната Тамира. За Сирия знае само хубави неща - че хората са цивилизовани, толерантни един към друг, че е по-зелена от Йордания. "Имам приятелка иракчанка със съпруг сириец, който често пътува до там през пoследните 2 г. От него чувам за катастрофалната хуманитарна ситуация. Често пращах с него дрехи, особено детски. Пак от него разбирам, че хората в Сирия сега няма какво да ядат и са лишени от най-елементарни неща като ток и вода. И когато за миг си представя себе си и детето на тяхно място, ми се доплаква", признава Карина. Затова с осемте й приятелки решават - трябва да помогнат на клетниците, които бягат от войната и нищетата. Първо мислят да организират голям благотворителен концерт, но

нямат нито спонсор, нито техника

После Карина се сеща за ливанския ресторант, в който често вечеря със семейството си. "Предложих да направим благотворителната вечер, а събраните пари от входа да дарим на сирийските бежанци тук. И така, това се случи миналия петък. Успяхме да съберем около 1000 лв.", разказва Карина. "Повечето от присъстващите гости бяха наши приятели българи, а на една или две маси имаше араби. Но нямаше нито един сириец. Това много ме натъжи. Казах си - хора, това е вашата кауза, аз го правя заради вас! Това за мен бе лицемерие и предателство. Доста сирийски младежи говорят във Фейсбук за свободата и революцията, а след това през нощта отиват в някоя дискотека. Не беше ли по-добреq ако бяха дошли на нашата вечер, така хем щяха да се забавляват, хем да помогнат на своите?", пали се Карина. "Честно казано, много сирийци не вярват искрено в своята кауза и затова според мен ситуацията в Сирия продължава и до днес. От друга страна си мисля, че може би не дойдоха, защото не искат да бъдат свързвани с ориенталски танцьорки, лансират себе си като праведни, но, както казах - това за мен е лицемерие!", категорична е младата жена. "В Арабския свят думата "танцьорка" може да има неморално значение, но в Европа това е просто един вид изкуство, както всяко друго.

С моите приятелки сме щастливи, че макар с малко, ще помогнем дори на един човек или дете. Така или иначе помагаме и извън благотворителната вечер на различни бежански семейства. Затова искаме

да направим нашето мероприятие регулярно

- поне веднъж месечно. Искрено се надяваме сирийците тук да го уважат.

Ще се свържем с тях, за да уточним най-спешните нужди на децата, за които да отидат средствата. Искаме всичко да бъде прозрачно, за да не бъдем обвинени в присвояване", уточнява Карина.

След като написах преди няколко дни статус за нея в моя Фейсбук профил, информацията бързо се разпространи из арабските социални мрежи. Стотици похвалиха Карина и нейните приятелки и ги нарекоха хора с големи сърца, защото и до днес нито една арабска танцьорка или певица не посети дори едно бежанско семейство в лагерите в Сирия или другаде. Те са заети с шопинга в големите европейски столици и харчат хиляди евра за пластични операции, докато сънародниците им умират от глад в лагерите. Неслучайно две арабски медии ("Заман ал Уасал" и "Арабия нет", смятана за най-големия информационен сайт в Арабския свят), както и арабската програма в Холандското радио, ме помолиха да ги свържа с Карина и нейната самодейна трупа, за да вземат интервюта. Тези момичета доказват, че милосърдието не признава граници.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай