70 стотинки джобни стигат на първолака

Помагайте с домашните, но не ги правете вместо него

70 стотинки джобни стигат на първолака | StandartNews.com

Първолаците вече минаха бойното си кръщение - от седмица всеки ден влизат в клас. Изпитанието, както за малкия голям човек, така и за мама и тати, обаче не е приключило. След еуфорията на първите дни в клас започват и проблемите. А родителят се сблъсква с кошмарни въпроси - как му понасят новият режим и среда, да помагам ли с уроците вечер, колко джобни да давам, с GSM или без да го пращам и т.н. Отговорите дават от асоциация "Родители". За пета поредна година заедно с Виваком те издават "Наръчник за родители на първокласници". А "Стандарт" отся най-интересното в него.

Прахосник или спестовник? Сега е моментът, в който ще "орисате" какъв да е малкият човек вкъщи. Психолозите обясняват, че отношението ни към парите се възпитава от минутата, в която започнем да носим "богатството" си в портмоне-зайче на врата. Колко пари е нормално да давате на детето? От асоциация "Родители" са изработили специална формула, по която да пресмятате седмичния бюджет на ученика - възрастта му по 50 стотинки. Т.е., ако е на 7 г. - 7х0,50 = 3,50 лв. на седмица. Дали да му дадете всички пари наведнъж, или да ги разделите, решавате сами. Специалистите съветват първо да започнете с определена сума на ден, след това за 2-3 дни и накрая -

примерно винаги в понеделник

да му давате джобните за цялата седмицата. В случай, че първолакът ги похарчи преждевременно, не му давайте допълнително или, ако го направите, нека да е за сметка на средствата му за следващата седмица. По този начин ще го научите да разпределя правилно финансите си - урок, който ще е много полезен един ден, когато трябва сам да се справя с месечната си издръжка. Уточняването на разрешените и забранените за купуване неща също е много важно. Хубаво е да изготвите този списък заедно с детето, за да имате наблюдение над неговите предпочитания.
Да има или не мобилен телефон първокласникът е друг въпрос, който тормози много родители. Повече от нормално е да се притеснявате за детето си и да искате да знаете какво се случва с него постоянно, но дали GSM-ът е най-добрият вариант? Една удобна алтернатива е да поддържате връзка с учителката, не всяко междучасие, разбира се. Ако все пак решите да дадете телефон на детето, добре е това

да бъде възможно най-евтиният модел

тъй като вероятността да бъде изгубен или откраднат е доста голяма. Трябва също да обясните добре какво е предназначението на мобилния, за да не бъдете изненадани от високи сметки и ненужни обаждания. Мобилните оператори вече предлагат услуга, която ви дава постоянна информация къде се намира първолакът и как използва GSM-a.
Създаването на дневен режим и навици за учене са по-сериозно предизвикателство от джобните и телефона. Определянето на точен час за водене и взимане от училище е първата стъпка, смятат от асоциация "Родители". Избирането на извънкласни занимания също не е за пренебрегване. Съобразете се с предпочитанията на първокласника и вземете решението заедно. Педагози съветват първоначално да не натоварвате много детето. Не избирайте повече от две занимания, като едното задължително да бъде спорт. В графика трябва да бъде включено и определено време за учене и писане на домашни.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай