Велико Търново. Дъжд вместо пожар се изсипа над влака-близнак, който беше паркиран на гарата в Търново за следствен експеримент по делото за влака-убиец София-Кардам.
Точно три вагона идентични с тези, в които лумна пожарът, бяха спрени на един от коловозите на гарата. Пощенски, спален и кушет-вагон, произведени през 60-години на миналия век трябваше да пресъздадат обстановката в горящия влак. Целта на експеримента беше да се установи възможно ли е било шафнерът на влака Георги Георгиев за 4 минути от момента, в който три от свидетелките са го известили за пожара, да изведе от вагона пътниците.
Самият шафнер не участваше в експеримента, а на негово място излезе друг човек, който получи точни инструкции от Георгиев и от съда. С помощта на хронометри и отброяване магистратите засякоха кой за колко време се е придвижвал от една точка до друга, с разлика на това, че влакът не гореше и всичко се случваше на светло, макар и под дъжда. Адвокатът на шафнера Пламен Енчев, който е бивш следовател, каза, че едва ли е възможно всичко да бъде пресъздадено в реални условия, но поне максимално всичко ще може да се доближи до кошмарната нощ. Самият шафнер сподели извън съдебната зала, че не е обнадежден от експеримента, тъй като във влака нямало ток.
Експерименталните вагони били доста по-чисти от изгорелите, а и обстановката по време на пожар е доста по-различна. Междувременно Георгиев все още е на работа в БДЖ, макар и все още да сънува кошмара. "Каквото трябваше, тогава съм го свършил. Чист съм пред съвестта си", каза шафнерът. Надълго пред магистратите той повтори за пореден път всички свои действия от подаването на сигнала за пожара до излизането му от влака. "Бях в коридора и продавах бира от т. нар. офис. Младен тъкмо си взимаше бирата, когато дойдоха две от пътничките и ни казаха, че мирише на дим. След това тръгнах да извикам колегата, за да можем да проверим какво се случва. На шесто купе вратата беше отворена, през цялото време не съм губел време да говоря с никого по пътя. Стигайки до шесто купе, казах на всички да излизат, а от парното вече излизаше огън. След това дръпнах ръчната спирачка и клатушкайки се по коридора с "моряшка стъпка", избутах няколко човека към прозорците, за да мога да мина по-напред. Опитах се да включа осветлението, което беше загаснало, мислех си, че някой от предпазителите е паднал, но се оказа, че не е предпазител, а токът е спрял заради пожара", каза пред съда Георгиев.
Делото продължи след експеримента на гарата, където магистратите трябваше да сравнят всички данни от експеримента и предварителните разпити и показания на свидетелите и подсъдимите.
Делото беше върнато на Апелативния съд във Велико Търново по указания на ВКС, който отмени присъдите. Според върховните магистрати в процеса са били допуснати нарушения, а присъдите са постановени при неизяснена изцяло фактическа обстановка по отношение на тримата обвиняеми - шафнера на вагона Георги Георгиев, началник-влака Иванка Костадинова и бившия заместник-директор на "Спални и специални вагони" в БДЖ Георги Иванов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com