Бежанците стават все по-настъпателни, 660 пробваха да минат браздата за ден
Имаме сили да се справим с миграционния натиск, заяви главният секретар на МВР
До 1000 военнослужещи от българската армия поетапно ще се включат в охраната на държавната граница. Те ще бъдат разположени на браздата с Турция. Решението бе взето вчера от премиера Бойко Борисов след неколкодневни консултации с министерствата на вътрешните работи и отбраната. "Задействан е план за общи действия по охрана на държавната граница с армейски сили, утвърден от премиера тази сутрин и приведен в действие", съобщи главният секретар на МВР Георги Костов.
Още от вчера първите 50 военнослужещи, чиято бройка днес се очаква да достигне 200, ще заемат позиции. Информацията бе потвърдена от военният министър Николай Ненчев. "Промяна на обстановката по границата ни има от няколко дни. Най-странното е, че не може да се предвиди тази бежанска вълна в каква посока ще тръгне. Не знаем предварително къде ще се струпа тази маса хора и дали ако съответната страна реши да затвори границата си, към коя друга страна ще се насочат", каза той.
Командированите бойци са основно от сухопътни войски. При евентуална ескалация на ситуацията с бежанците броят на военните би могъл да нарасне и до 2-3 хил. души, коментираха от МВР. Военните ще имат преки задачи по охрана на българската граница за разлика от колегите им, разположени на браздата с Македония. По турската граница сухопътните сили ще дават съвместни патрули с гранични полицаи.
"Колегите от армията ще извършват рутинна дейност по охрана на държавната граница заедно със сили на гранична и национална полиция", разясни Георги Костов. Армейските части ще използват лекобронирана високопроходима техника, но не и бронетранспортьори и по-тежко въоръжение. Съвместните патрули ще извършват дейността си след инструктаж от оперативния дежурен от Гранична полиция.
"Задачите ще се изясняват за всеки един наряд поотделно, тъй като те ще са в различна територия и имат своите особености. Старшият на наряда ще е от Гранична полиция, защото той най-добре познава релефа, обстановката, най-уязвимите места и подстъпи", обясни началникът на Гранична полиция Антонио Ангелов. "Нашите действия са в отговор на усложнената обстановка по линия на миграцията в ЕС.
Те в никакъв случай не бива да бъдат тълкувани като недоверие към партньорите ни от турска страна. Турските партньори са изключително коректни по отношение справянето с миграционния натиск", допълни Костов. Според него към момента Турция успява да овладее ситуацията и нашите действия са само с цел подкрепа на техните усилия. "Имаме сили да се справим с миграционния натиск и фактът, че маршрутът през България не е предпочитан ясно, говори за нашите действия", обобщи главният секретар. Бежанците обаче стават все по-настъпателни. Данните на МВР показват, че само за едно денонощие са отблъснати 660 души, което е три пъти повече от предходния ден.
Плевнелиев се притеснява от дипломатически скандал
Идеята за участието на българската армия в опазването на границата с Турция не се хареса на президента Росен Плевнелиев. "Тя може да се превърне в много сериозен външнополитически проблем за България", коментира той. Държавният глава е категоричен, че не би допуснал армията да застане на границата, а от другата страна да няма такава. "Още по-важно е, представете си какъв дипломатически скандал ни очаква, ако се окаже, че ние пазим границата си с една съюзническа държава, каквато е Турция, с войници, с БТР-и, с техника", отсече Плевнелиев. По думите му е недопустимо да се създават "международни имиджови проблеми за България".
Полицаите няма да им посягат
Насилие срещу бежанците по границата няма да бъде прилагано. Това гарантира вътрешният министър Румяна Бъчварова. "Това, което можем да направим, е всеки, който иска да премине границата, да го направи по реда, който е установен - да му бъдат взети отпечатъци, което значи ясна идентификация на тези хора", заяви тя. Според външния министър Даниел Митов пък трябва да се създаде международна коалиция, която да се занимава специално с разрешаването на проблема в Сирия. Той е категоричен, че Европа не трябва да стимулира бежанската вълна. Според него извън границите на ЕС трябва да се изградят подходящи центрове с нормални условия за живот, за да бъдат задържани бежанците извън пределите на Европа.
Искаме квота само за сирийски семейства
България ще настоява пред Брюксел на наша територия да бъдат приети сирийски семейства, сред които има религиозен баланс. Това съобщи вътрешният министър Румяна Бъчварова по отношение на квотите за разпределение на имигранти. Социалното министерство и Съветът по интеграционна и миграционна политика са уточнили общите критерии за подбор, които ще бъдат внесени в ЕК. "Има много неясноти в квотната система, които Брюксел трябва да разясни", коментира вицепремиерът и социалeн министър Ивайло Калфин. Според него не е ясно какво се очаква от България, ако разпределените за нашата страна бежанци не желаят да останат. "Не можем да ги арестуваме, нито да ги задържим насила", коментира вицепремиерът. "Има проблем с непридружените деца, защото няма кой юридически да ги представлява. Затова добре би било у нас да дойдат семейства, които да отглеждат децата си", каза още Калфин. По думите му критерият на кого точно се дава статут на бежанец трябва да бъде селективен - да бъдат хора, които бягат от война, а не на икономически емигранти.
Да спазват законите ни
Меглена Кунева, вицепремиер
Категоричната позиция на българското правителство е, че помощта за търсещите убежище върви ръка за ръка с това те да спазват нашите закони. ЕС трябва да действа много по-бързо, защото е изправен пред най-голямото предизвикателство за последните десетилетия. Твърде дълго проблемът с бежанците бе третиран като проблем на държавите от "първата линия". Общото европейско решение означава равномерно разпределение на тежестта на бежанската криза. Всяка държава трябва да поеме своя дял, а не само страните външни граници на ЕС.
Засега няма струпване на границата
Надежда Нейнски, посланик в Турция
Надявам се да не се стигне до командироване на военни за охрана на границата с Турция. Това се предвижда единствено в крайно кризисна ситуация. В контакт съм с генералните консули на Истанбул и на Одрин през цялото време. На този етап нещата са под контрол, така че не очакваме струпване, поне в близко време, на големи групи хора близо до границата с България. Много е важно да се финализира и споразумението за реадмисия с Турция. На този етап нямаме напредък, но се надявам, предвид ситуацията, разговорите да станат по-динамични.
Атакуват оградата с ножици и GPS
Само още 3 дни държат имигрантите в Одрин
Бежанци се готвят да атакуват оградата по границата между Турция и България и да я срежат с ножици. Те използват GPS навигация, за да достигнат до най-удобните места за преминаване на границата при селата Щит, Михалич и Сладун. Намират се на 20 км от Одрин.
Разполагат се около турските села Буюксмалче (Смалчево) и Будакдоанджа (Доганджа) и при удобен момент или подпомогнати от опитни каналджии минават на наша територия. Граничният участък е снабден и с камери, свързани с локационните центрове в Елхово, Болярово. Това обаче не плаши бегълците. По неофициални данни броят им се очаква да надхвърли 20 000 души в близките дни. Точно 3 денонощия е разрешението им за пребиваване в Одрин.
Толкова е позволил кметът на града Али Шахин, съобщи турският сайт Sonhaber. Според местните медии мигрантите са готови да атакуват границата с България и за нищо на света няма да склонят да се върнат към Истанбул или в лагерите в района на Текирдаг, където също ги настаняват. През нощта 32-ма са минали пеша границата с България, но са били засечени от Гранична полиция и изтласкани към турска територия, съобщават местните медии.
"Някои от нас бягат от войната, други от бедността", разказва Али Аслан, който е от Северен Ирак. С него са дошли и хора от Сенегал, с които са се запознали в Истанбул. Всички търсят щастието си в Германия. Желанието им е да преминат през България. "Няма смисъл да заобикаляме през Гърция и Македония, защото от Сърбия стигаме пак до Унгария. Сега се надяваме Хърватия да ни пусне, за да стигнем целта си", коментира Халеф Омар. Той признава, че вече веднъж е опитал да мине границата с България, но е бил върнат обратно. "Стигнахме с помощта на GPS устройство.
Минахме от българска страна, преодоляхме телените заграждения. Вървяхме кратко, но тогава при нас дойдоха български полицаи и ни хванаха. Взеха ни парите от джоба и с обиди и викове ни накараха да се върнем тичешком обратно в Турция", разказва беглецът.
"Вървяхме до тук от Текирдаг. Нашата цел не е да останем тук, искаме да се преместим към България и от там ние ще продължим към Европа. Те се опитват да ни убедят да се завърнем в града, от който дойдохме. Ние няма да се върнем, защото не искаме да се удавим", категоричен е Мохамед Фарис. Повече от 200 бежанци са отблъснати от полицаите на българо-турската граница при опит да влязат в България, потвърдиха от МВР.
Гладна стачка срещу бариерите
Сирийски мигранти в Одрин обявиха гладна стачка. Те искат границите да бъдат отворени по пътя им към Европа. Първи започват мъжете, но ако условието не бъде изпълнено, към стачката ще се присъединят и жените и децата. Сирийците отказват да приемат храна, вода и всичко, което им предлагат властите в Одрин. В околностите на града има около 1200 мигранти. Те са се разположили край магистралния път за Истанбул. Около 600 души, сред които много деца, блокирани на автогарата, са пристигнали от сринатия сирийски град Алепо. Те са обсадили тревните площи около административната сграда, от миниатюрни палатки излизат по 6-7 души, други продължават да спят под открито небе, завити в одеяла с логото на Червения полумесец.
19 000 хванати за половин година
За последните 6 месеца полицията е задържала близо 19 000 мигранти. На 3700 са издадени статуси за временно пребиваване в страната от Държавната агенция за бежанците. Това съобщи зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев на дискусия за бежанската криза в Европа. "Това, което е различно от предходни години, е именно нежеланието на тези, които задържаме, да останат в България и да получат закрила тук. Към края на август от 14 600 души, които бяха предадени в центровете на ДАБ, над 13 000 са ги напуснали", коментира Гунев. По думите му, всяка седмица Гранична полиция задържа около 1500-2000 души, но до края на седмицата те напускат страната. Според Гунев от 25 000 души, които през тази година ще преминат през България, едва неколкостотин ще останат.
Борисов на извънредна среща на върха на ЕС
Премиерът Бойко Борисов ще вземе участие в извънредната лидерска среща на върха на ЕС. Президентът на Съвета Доналд Туск обяви свикването й за 23 септември заради кризата с бежанците. Държавните глави ще се съберат в Брюксел веднага след совалката, която Туск прави в Египет и Йордания. Премиерската среща на 28-те е насрочена за 18.00 часа местно време. Както вече стана ясно, десните лидери ще дебатират външната политика на ЕС и предизвикателствата пред миграционните потоци и на конгреса на ЕНП в Мадрид. Премиерът Борисов бе сред първите поканени на форума през октомври заедно с немския канцлер Ангела Меркел и румънския президент Клаус Йоханис.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com