Заместник-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов откри изложбата „По вълните на Черно море през вековете“ в зала „Сегюр“ в централата на ЮНЕСКО в Париж. Събитието е част от културната програма на България по време на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство и представя изключителни археологически находки, разкриващи богатото културно наследство на западното Черноморие.
На официалното откриване присъстваха министърът на културата Мариан Бачев, проф. Николай Ненов - председател на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, Н. Пр. Радка Балабанова-Рулева - посланик на България във Франция, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, д-р Найден Прахов – директор на Центъра за подводна археология, д-р Калин Димитров (НАИМ-БАН, ЦПА), както и помощник-генералният директор на ЮНЕСКО по култура г-н Ернесто Отоне.
Снимка БТА
„Когато културното наследство се цени и подкрепя, постигаме значими резултати. Представените артефакти са свидетелства за величието на различни цивилизации и ни напомнят, че Черно море не е просто природен феномен, а културен и исторически кръстопът“, заяви зам.-министър доц. д-р Чобанов. Той подчерта значението на международното сътрудничество и приноса на Центъра за подводна археология, който работи с партньори от цяла Европа за съхраняване на това наследство за бъдещите поколения.
Доц. д-р Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей при БАН, допълни: „Черноморският регион винаги е бил пример за мултикултурен диалог и обмен. С тази изложба представяме 10 000 години история, като акцентираме не само върху сухоземната, но и върху подводната археология, в която България е водеща в Източна Европа“. Той отдаде специална почит на Кристина Ангелова - дългогодишен директор на Центъра за подводна археология, допринесла значително за неговото съхранение и развитие. „Тази изложба осъществява нейната мечта - да представим пред света подводното културно наследство на България с подкрепата на ЮНЕСКО“, каза Попов.
Изложбата включва уникални експонати от храма на Кибела в Балчик, антична Аполония Понтика (дн. Созопол) и други обекти, като акцентира върху контекста на техните открития, както и върху напредъка на българската подводна археология. Тя е реализирана с подкрепата на Министерството на културата на Република България.
Снимка БТА
В рамките на програмата предстои и специална вечер, посветена на подводната археология, с участието на д-р Найден Прахов. България вече е подала официална кандидатура Центърът за подводна археология в Созопол да бъде признат за институция от Категория 2 под егидата на ЮНЕСКО – стъпка, която ще утвърди международното научно лидерство на страната в тази област.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com