"Хамлет" на Армията открива "Варненско лято"

Издание 33 на международния театрален фестивал стартира на първи юни

"Хамлет" на Армията открива "Варненско лято" | StandartNews.com

33-тото издание на Международния театрален фестивал „Варненско лято“ ще бъде тържествено открито на 1 юни 2025 г. със спектакъла „Хамлет“ от Уилям Шекспир на Театър „Българска армия“. В Деня на детето публиката ще аплодира и „Храбрият оловен войник“ по Андерсен, драматизация и режисура Иван Колев, сценография, кукли и костюми Христина Младенович-Храстче, музика и текст на песните Иван Кръстев, участват Антоана Петрова, Теодор Христов, Евгения Василева, Боян Стоянов. Главните герои са собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген господин Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Благодарение на тяхното богато въображение добре познатата вълнуваща история за еднокракия оловен войник и хартиената балерина ще оживее пред очите на малки и големи в необикновен и завладяващ приказен свят, където всичко е вълшебно и всичко е възможно.

Отново на домакините на първи юни е и „Лавандулови момичета“, сценична адаптация на Шон Маккена по филмовия сценарий на Чарлз Данс върху разказа на Уилям Джон Лок “Ladies in lavender”. Преводът е на Златна Костова, режисьор е Стоян Радев Ге.К., художник - Борис Далчев, композитор - Калин Николов. В ролите са Даниела Викторова, Веселина Михалкова, Недялко Стефанов, Симеон Лютаков, Гергана Арнаудова, Милена Кънева, Сияна Начева.

„Лавандулови момичета“, версия на хитовия британски филм с Джуди Денч и Маги Смит „Дами в лилаво“, е историята на сестрите Урсула и Джанет, които живеят в сплотено рибарско селце в живописния Корнуол през 1936 г. Но обичайният ритъм на ежедневието им е прекъснат от появата на красив и талантлив млад полски цигулар, когото вълните на морето изхвърлят на брега. Сестрите Уидингтън приютяват мистериозния мъж и се грижат за него, но присъствието му нарушава спокойния живот в техния дом и в общността, в която живеят. Емоционален разказ за несбъднати мечти и несподелена любов.

Във Фестивалния и конгресен център на 4 юни кралете на аржентинското танго Quinteto Astor Piazzolla ще потопят в автентичното звучене на музиката на големия композитор Астор Пиацола. На концерта ще прозвучат негови популярни композиции в оригинални аранжименти, заредени с живата енергия на революционния стил „нуево танго“, а също и по-малко представяни негова творби. Двукратните носители на „Латино Грами“ ще представят и най-новия си албум „Оblivion”.

Астор Пиацола (1921–1992) променя традиционното аржентинско танго като композитор и бандонеонист, обогатявайки го с елементи от класическата музика и джаза. През 1960 г. той създава квинтет, с който записва и изпълнява едни от най-знаковите си произведения. Именно този формат – бандонеон, пиано, цигулка, китара и контрабас – остава водещ в неговата работа и до днес е основният състав за изпълнение на неговата музика. Quinteto Astor Piazzolla е единственият ансамбъл, който има достъп до пълния архив на Пиацола, изпълнявайки произведенията му в автентичните им аранжименти от оригиналните партитури.

В Археологическия музей на 6 юни гостува Нина Николина с „Джаз и традиции“ – проект в неподражаем стил, чрез който български народни песни са погледнати по различен от традиционния начин, събиращ фолклор, етноджаз, фламенко, вокални и инструментални импровизации. Ще звучат „Излел е Дельо хайдутин’“, „Назад,  назад, моме Калино“, „Свети Георги“, „Пуста младост“  и неиздавани автентични песни. Интерпретирани в актуални музикални жанрове с джазово, фънки, аренби и електронно денс звучене са не само фолклорните песни, а и поп хитове. В кратка форма, изпълнителката „превежда“ от диалектите митове, легенди и хумористични текстове.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай