Гергьовден чука на вратата ни. На този ден е и празник на пастирите. На много места традицията да се приготви обреден хляб или поне да се постави такъв на трапезата е запазена, подобно на традицията да се яде агнешко на Гергьовден.
На някои места в страната традиционната питка за Гергьовден не е една. Още на 5 май – ден преди светлия празник, домакините се приготвят за Гергьовден, като съществена част от подготовката са именно обредните хлябове. Приготвят се пити и хляб, чиято кора е нашарена различно, като в зависимост от шарката и това, за кого е предназначена питата, тя може да носи различно име. Питата се забърква с мълчана вода или с вода, в която са потопени билки и цветя. На нея се изобразявали агънце, гега, слънце, кръст и други символи, свързани с празника.
Продукти:
- 500 г обикновено брашно
- 14 г мая
- 3 бр яйца (2 бр яйца; един белтък за
- тестото, 1 жълтък за намазване)
- 150 мл топло прясно мляко
- 70 мл хладка вода
- 20 мл олио
- 30 г масло
- 1 ч.л. сол
- 2 с.л. захар
За декорацията:
- 100 мл вода
- щипка сол
- 1/2 ч.ч. брашно
Приготвяне
В съд смесете водата, добавете маята, за да се разтвори, и прибавете 1 с.л. захар и 1 с.л. брашно. Сместа трябва да шупне. Пресейте брашното предварително, добавете разбитите яйца, без единия жълтък.
Сложете и прясното мляко, водата, солта, олиото и шупналата мая. Замесете тесто и го оставете да втаса около 40-50 минути. Разделете тестото на няколко малки топки. Намажете ги с останалия жълтък и ги оставете настрана да починат за около 30 минути, съветва az-jenata.bg.
За да си приготвите декорациите, замесете тесто от вода, сол и брашно. Разточете го и направете желаните фигурки и елементи (агънце, гега, слънце, кръст и др.). Декорациите също се намазват с жълтък и се залепват за питката с помощта на малко вода.
Питката се пече за първите 10 минути на предварително загрята фурна на 200 градуса, след което намаляваме на 170 градуса за още 35-40 минути.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com