Най-хубавите вина на Балканите са на фестивала в София

* Браншът има нужда от подкрепа заради пандемията, казва Галина Нифору, шеф на Асоциацията на износителите на вина в България
- Госпожо Нифору, наскоро се проведе Балканският международен винен конкурс (The Balkans International Wine Competition, BIWC) в Белград. Как се случи това в условията на пандемия?
- Отлагахме събитието два пъти заради пандемията, но миналата седмица се проведе Деветото издание на Балканския международен винен конкурс. Тази година за първи път събитието бе в Белград. Започваме ротация на конкурса в различните балкански страни и Сърбия бе първата страна домакин. Конкурсът мина изключително успешно. Това бе най-силното издание - много мостри, най-голям брой участници, много нови изби. Големият интерес много ни радва, защото самите изби разбират важността на конкурса и всеки медал, спечелен на този конкурс, означава много за тях. Избрахме Сърбия за домакин, защото в последните години страната се развива изключително успешно, въпреки че при тях няма фондове на Европейския съюз. Цялото им винарство е собствена инвестиция на хората, които се занимават с този бизнес. Въпреки това там всичко е подредено по конец, избите са невероятно красиви, вината са подобряват с всяка изминала година. За това говорят и многото медали, които те печелят.
- Колко страни участваха?
- Имахме вина от 11 балкански страни - Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Гърция, Косово, Северна Македония, Турция, Румъния, Сърбия и Словения. Журито също беше много силно, участваха много добри специалисти. Имахме много големи затруднения в придвижването им до Сърбия - не всички самолети летят, постоянно отменят полети. Бяхме на нокти до последния момент, но, Слава Богу, всичко беше чудесно. Миналия петък обявихме наградите Best of Show, отличаващи най-добрите вина от всяка държава. Церемонията по награждаване е на 17 септември от 20 часа на открито - на сцената на винения фестивал в София. Ще връчим големите награди - Трофеите за най-добро вино в различните категории - розе, червено, бяло, пенливо, десертно, оранжево, както и Гранд трофей. Всеки, който си е купил билет за винения фестивал, ще може да присъства. На церемонията ще обявим и следващата страна, която ще бъде домакин на винения конкурс през 2021 г.
Поканили сме всички посланици на балканските страни, официални лица, зам. министърът на земеделието, председателите на НЛВК и ИАЛВ. Чуждите изби, които са носителите на Трофеите и на Гранд трофея, също са в София. Така че наистина ще стане едно събитие, което е символ на приятелството на народите на Балканския полуостров. Преди откриването на 17 септември, когато е празникът Вяра, Надежда, Любов и майка им София, както и Денят на София, ще има хепънинг - рисуване върху бъчви. Участват деца от художественото училище и темата на този хепънинг е Вяра, надежда и любов за Балканите. Бъчвите ще бъдат изложени във виненото градче.
- Колко изби участват във винения фестивал в София?
- Участват около 50 изби. Тази година са малко по-малко - някои от колегите се притесняват заради пандемията, други са в гроздобер. Това не е най-доброто време да съберем избите, защото много голяма част от тях са малки или средни, всички са ангажирани в гроздобера. Но съм сигурна, че ще направим чудесен фестивал. ще има достатъчно хора и чудесна храна - ще има специални ресторанти с морска и месна храна. Това ще бъде един чудесен уикенд - четвъртък, петък и цялата събота. Времето е подходящо и за бели, и за червени вина.
Тази година ще имаме по-камерна музика, изпълнения на китара, както и диджей, който ще подбере стойностна балканска музика, джаз.
- Как се отразява пандемията на винения сектор? Какво се случи с износа на български вина?
- Случиха се доста неприятни неща. Три месеца бяха затворени ресторантите, имаше спад на консумацията. Все още голяма част от хората не излизат както преди, не консумират вино по заведенията. В търговската мрежа няма спад, но хората се ориентираха към по-евтини вина. Това се случва винаги в моменти на кризи. В експорта също имаме проблеми - в много от страните, където изнасяме, затвориха заведенията, а българското вино се предлага предимно в ресторанти и магазини и по-малко в големите търговски вериги. Така че там също има забавяне или липса на поръчки. Винарският бранш е един от най-засегнатите от пандемията.
- Преди пандемията представяхте българското вино на големи изложения в Китай, какво се случи с тях?
- Бяха отменени, през август бе първото изложение, което се проведе, но сега ще се провеждат с представители от китайска страна, тъй като в Китай в момента не може да се пътува. Тази година ще ни представляват нашите китайски партньори, през ноември планираме такова участие. Догодина планираме участие в Южна Корея и Япония, ще видим как ще се развиват нещата. Не можем да си направим никакви планове, защото всичко се променя много бързо заради коронавируса. Ще вземаме решения в движение.
- Каква е реколтата от грозде, която тази година прибират лозарите?
- Колегите казват, че годината като цяло е сушава, ще има по-малко грозде като количество, но с много високо качество. Хубавото е, че месеците на гроздобера са сухи, т.е. цялото захарно съдържание, което вече е натрупано, ще се запази, а съответно и алкохолното във виното. Засега върви много добре реколтата. Но да не забравяме, че в много от избите резервоарите за съхранение са пълни. Защото консумацията на вино намаля. Тази година ще бъде изпитание за българските винари.
Това се случва не само у нас, но и в целия свят. Браншът се нуждае от подкрепа и виненият фестивал е точно такава подкрепа, защото той ще е не само изложение, но и базар - хората ще могат да си купят хубави вина на изгодни цени. Имаме много нови участници, които се представят за първи път на нашия фестивал. Ще има също една специална шатра с наградените вина от конкурса - хората ще могат да дегустират и наградените вина с медали от конкурса в Белград. Там ще бъдат всички представени страни. Нека хората да подкрепят българското вино.
- Виното винаги е било споделено удоволствие - да споделиш чаша хубаво вино с приятели. За съжаление пандемията ни отне точно това. Но поне по време на фестивала може да си го върнем. Браншът получи ли помощ от държавата заради щетите от пандемията?
- Да, получи помощ за съхранение на вино, както и за резитба на зелено - за тези, на които няма кой да изкупи гроздето. Със сигурност обаче не са доволни, защото помощта е по-малко от това, което са вложили, за да отгледат лозята до този момент.
Всички новини от категория ДА! На българската храна.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
Максим Генчев полудя! Какво каза за Джон Малкович
Голям капан за лице на Би Ти Ви! Какво му гласят
Отровна атака от Медведев! Нечувано унижение на Зелен...
Георги Първанов се превъзбуди! Каза кой спасява Бълга...
14 мита за ареста на Тодор Живков
Таен план! Как кабинетът ще спаси народа от еврото
Радев скочи на Македония! Какво поиска от Брюксел