По-лесно ще се строят нови и ще се ремонтират стари яхтени и риболовни пристанища. Това ще стане с подготвените промени в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата (ЗМПВВПП), които са внесени от кабинета в парламента, обясниха юристи.
Въпреки чудесните географски особености на българското черноморско и дунавско крайбрежие съществуващото законодателство ограничава изграждането на нови и разширението на стари пристанища. Причината за това е, че морското дъно и крайбрежната заливаема ивица на река Дунав са публична държавна собственост и строителството върху тях от лица, различни от държавата, може да стане само при нарушаване на няколко закона, сред които - за държавната собственост, за устройство на територията и др.
С малки промени в ЗМПВВПП преди няколко месеца беше разрешено да се учредява право на строеж върху морското дъно в полза на общини за изграждане на нови или разширение на стари риболовни пристанища и специализирани обекти.
С внесените нови промени в закона се създават правила и за изграждане на нови и разширение на стари не само рибарски, а и яхтени и други специализирани пристанища, които са или могат да бъдат собственост на общини, физически или юридически лица. Това ще става на базата на учредено с решение на Министерския съвет право на строеж върху морското дъно.
Замяна на съществуващата двустепенна система на устройствено планиране на територията на пристанищата с едностепенна, предвиждат още промените. Те ще предоставят на генералния план на всяко пристанище статут на подробен устройствен план (ПУП), обясниха юристи. Досега генералният план играеше само ролята на опорен план, който трябваше първо да се одобрява от междуведомствен експертен съвет и от министрите на транспорта и на регионалното развитие. Промените ще намалят административната тежест за бизнеса и ще съкратят времето за инвестиране, категорични са вносителите на промените от транспортното министерство.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com