С много висок старт започва изпълняването на новия бюджет Националната агенция за приходите (НАП), съобщи пред БНТ нейният директор Румен Спецов.
"Когато говорим за приходна част, трябва да започнем по-назад в годините. През 2021 г. планът за приходите на НАП беше 27,4 млрд. лева. Три години по-късно той вече е 42 млрд. лева. И за 2025 г. той вече е 52 млрд. лева. Тоест ние за три години и половина имаме един ръст от над 20 млрд. лева в приходната част. Разбира се тази приходна част обуславя и по-голяма разходна част", обясни Спецов.
"Специфичното за 2025 година е, че бюджетът на държавата беше приет едва през месец април. Това остава скрито в общественото пространство. Мерките за повишаване на събираемостта бяха от месец май с публикуването на заповедта на министъра на финансите, там имаме една много сериозна мярка за увеличение на стоките с висок фискален риск, така че от юни месец започваме де факто да работим по тази голяма приходна част", посочи той.
"В крайна сметка имаме 18% повече от миналата година. Не искам да се впускам в политическите дебати, нека гледаме това, което върши НАП, защото в изминалите 4 години, аз като изпълнителен директор имам пряката задача да осъществявам решенията за начина на работа на НАП", каза Спецов.
"За 2025 г. започваме с много висок старт, въпреки високия план за приходите, и той ще се повишава до края на годината. Така че, когато говорим за изпълнение на самия бюджет, то е по-скоро да говорим от второто полугодие на 2025 г., когато ще дойдат високите приходни стойности по всички данъци", отбеляза шефът на приходната агенция.
„Не виждам никакви притеснения във въвеждането на еврото. Няма да се обезценят парите. Живеем и търгуваме в единна Европа. Страхове има, но те са породени от недостатъчна информираност. Да не забравяме, че официалното приемане и подписване е на 8 юли”, коментира още Румен Спецов.
„Нямаше никаква логика на 3 юни цената да е една, а на 17 юни – друга. Единствено на 4 юни излезе конвергентния доклад и търговците се възползваха, за да вдигнат цените. Това е спекула. Да използваш това, че конвергентният доклад е положителен, за да вдигнеш цените, особено в една конкретна област, е недопустимо”, категоричен бе той по спорната тема с цените в магазините и има ли спекула.
Обясни, че касовите бележки ще си останат задължителни, просто ще има промяна в изписването на сумите след 8 август.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com