Пускат е-винетките от 17 декември

Камионите ще плащат тол такси от 16 август

Пускат е-винетките от 17 декември | StandartNews.com

Електронните винетки ще могат да се купуват чрез сайт или мобилно приложение от 17 декември. Това каза Антон Антонов, директор на "Националното тол управление", пред телевизия "Блумбърг", съобщи Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

Сайтът и приложението се разработват в момента от изпълнителя на тол системата - австрийската компания "Капш".

Електронният портал ще може да издържа 10 000 едновременни посещения. Това, според нашите анализи, ще бъде достатъчно да поеме първоначалния наплив от потребители, обясни Антонов.

Шофьорите, които имат стикер винетка с валидност и през 2019 г., ще могат да я преобразуват в електронна. Това ще става  през сайта bgtoll.bg и на гише. Информацията ще се подава директно към системата.

Потребителите ще трябва да въведат регистрационен номер и валидност на хартиената винетка. Плановете са сайтът bgtoll.bg също да заработи от 17 декември.
Купуването на електронни винетки няма да става през него, но той ще препраща към страницата за покупки. Нейният адрес обаче все още не е ясен.

Цените на електронните винетки ще са същите като на стикерите за всичките видове превозни средства, каза Антонов. От 1 януари 2019 г. ще има нов вид винетка – уикенд, чиято цена се предлага да е 10 лв. Тя е предназначена за хората, които пътуват по-рядко.

За тежкотоварните автомобили винетките ще бъдат валидни до 15 август. От следващия ден автомобилите над 3.5 т ще трябва да заплащат тол такса.

Улеснение за потребителите е, че няма да има нужда да носят бележка или разписка за купена винетка, отпада и лепенето на хартиен стикер.

Терминалите за самотаксуване ще бъдат 500 на брой и предстои да бъдат инсталирани. Те ще бъдат разположени в търговските обекти по протежение на пътната мрежа, предимно в бензиностанциите, обясни Антонов.

Плащанията през терминалите ще се извършва чрез дебитна, кредитна карта или чрез карта за гориво. Друг вариант за плащане на пътни такси ще бъде на гише в търговските обекти. Банковите плащания също ще бъдат възможни.

"Важно е шофьорите да знаят, че както при други банкови плащания, така и в случай на закупуване на винетка, трябва да минат един или два дни, за да бъде отразено плащането в системата", напомни шефът на "Националното тол управление".

Всички, купили винетка, ще могат да проверят на сайта bgtoll.bg дали тя е валидна.

По думите на Антонов, българската тол системата е една от най-модерните ИТ системи. Всички връзки са криптирани със специални устройства и намесата на хакерски атаки е максимално ограничена.

В "Националното тол управление" ще бъдат назначени 650 служители. Те ще ползват 105 автомобила и ще работят денонощно на три смени, за да контролират дали всички имат винетки или са платили тол таксата, каза Антонов.

Част от автомобилите ще са оборудвани с камери. Те ще засичат чрез регистрационния номер на автомобила дали има винетка. Ако е без винетка или не е платил тол таксата, шофьорът ще има възможност да заплати компенсаторна такса на място чрез карта или в 14 дневен срок по банков път.

Антонов обясни, че нарушението няма как да бъде изтрито от системата от служителите на тол контрола. "Дори и да имаш приятел в банка, той няма възможност да ти заличи кредита", каза той. Ако в 14-дневния срок таксата не бъде заплатена, се налага глоба в размер на 300 лв. Антонов уточни, че стойността на таксите може да бъде променена.

Нарушителите, напускащи границата на България, ще заплащат компенсаторна такса на митницата. Единствено там ще може да се заплаща и в брой.

"Освен контролиращите коли, по протежение на републиканската пътна мрежа ще бъдат разположени около 300 камери, които чрез номерата на автомобилите ще засичат нарушителите", каза още Антонов. Така контролът ще се увеличи неколкократно.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай