Проф. Оля Караджова е заместник изпълнителен директор с ресори: дирекция "Растителна защита и контрол на качеството на пресни плодове и зеленчуци" при ЦУ на БАБХ; дирекция "Продукти за растителна защита, торове и контрол" при ЦУ на БАБХ; Централна лаборатория по карантина на растенията; Централна лаборатория за окачествяване на зърно и фуражи – София при БАБХ.
- Проф. Караджова, какво Ви мотивира да подкрепите кампания #PlantHealth4Life и какво означава това участие за БАБХ?
- Растителното здраве е от ключово значение за продоволствената сигурност, опазването на околната среда и устойчивото развитие на земеделието.
Кампанията #PlantHealth4Life ни предоставя възможност да поставим тази важна тема във фокуса на общественото внимание - по достъпен, ангажиращ и разбираем начин.
За съжаление, рисковете, свързани със здравето на растенията, често остават в сянка и, въпреки че могат да причинят сериозни щети на икономиката, природата и качеството на храната ни.
Целта на инициативата е ясна – да подчертае значението на здравите растения за здравословното хранене и устойчивото бъдеще, както и да насърчи отговорно поведение чрез практични съвети и информираност.
За Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) участието в кампанията е логично продължение на нашата мисия – да защитаваме здравето на растенията, животните и безопасността на храните, да подкрепяме устойчиви земеделски практики и да съхраняваме природните ресурси. Вярваме, че само чрез съвместни усилия – между институции, експерти и граждани – можем ефективно да се справим с предизвикателствата пред растителното здраве.
- Кампанията #PlantHealth4Life навлиза в третата си година. Каква е ролята на БАБХ като официален партньор за България?
- Българската агенция по безопасност на храните е официален координатор на кампанията #PlantHealth4Life за България. Тази роля ни поставя в стратегическа позиция – както за повишаване на обществената осведоменост, така и за водене на активен и целенасочен диалог с фермери, браншови организации и всички заинтересовани страни.
Отговаряме за планирането и изпълнението на инициативите в страната – от разработване на образователни и информационни материали до участие в специализирани форуми, събития и фестивали.
Официалният старт на третата година от кампанията беше на 12 май във Варшава, а ние вече активно работим за популяризирането ѝ у нас. За БАБХ това е не е просто възможност да изпълнява своите регулаторни функции - това е възможност да бъде двигател на обществена ангажираност и информираност по темата за растителното здраве.
- Кампанията обръща внимание и на отговорността на гражданите при пътувания, градинарство и земеделие. Какви практики бихте посъветвали хората да следват?
- Кампанията #PlantHealth4Life е насочена към три основни групи граждани – пътешественици, които често носят растения или семена от чужбина като спомен или подарък; любители градинари и фермери, които купуват и обменят растения с други любители; и млади родители, загрижени за безопасността на храната и бъдещето на околната среда. Общото между всички тях е, че могат – макар и несъзнателно – да допринесат за разпространението на опасни вредители и болести по растенията. Ето защо основният ни съвет е ясен: не внасяйте растения, семена или плодове от чужбина, освен ако не са придружени от необходимите фитосанитарни документи. Един на пръв поглед невинен сувенир може да доведе до сериозни последствия за земеделието и за природата.
Всички растения и растителни продукти, включително рязан цвят, трябва да имат фитосанитарен сертификат, издаден от компетентните органи в страната на произход извън Европейския съюз. В този документ, който се издава на търговците на растения и растителни продукти, се посочва, че стоките не съдържат вредители и са годни за износ. След пристигането си в ЕС, те подлежат на допълнителна проверка и получават растителен паспорт, който гарантира, че са безопасни за разпространение в рамките на Съюза.
Растителното здраве е колективна отговорност. С повече информираност и внимание всеки от нас може да бъде част от решението, а не от проблема.
- Кои са най-сериозните заплахи за растителното здраве, с които се сблъсква България в момента?
- Какво се случва, когато растителното здраве бъде пренебрегнато? Историята показва огромно икономическо, социално и екологично въздействие на вредителите по растенията. Например, Ирландският картофен глад в средата на 19-ти век е резултат от появата и разпространението на често срещаната в наши дни болест - мана по картофите. Това води до опустошителната загуба на реколта и огромна цена по отношение на човешките животи в страната. Умират около 1 милион души, а още 1 милион емигрират от Ирландия.
Към съвременните епидемии от вредители по растенията се отнася Xylella fastidiosa, бактериален растителен патоген, който, откакто се появява в Южна Италия през 2013 г., заразява и погубва зашеметяващите 21 милиона маслинови дървета само в италианския регион Пулия, като има случаи, докладвани в цяла южна Европа. Този патоген има потенциал да причини годишни производствени загуби от 5,5 милиарда евро, ако се разпространи в целия Европейски Съюз.
През последните 20 години в България имаме значителен опит в справянето с огнища от карантинни вредители като рака по картофите, пръстеновидното и кафявото гниене по картофите. У нас е установяван вирусът на кафявото набраздяване по плодовете на доматите (ToBRFV), който е регулиран некарантинен вредител и причинява повреди по плодовете на доматите и пипера. Вирусът се отличава с висока вирулентност, устойчивост и бързо разпространение. През последните години са засегнати плододаващи оранжерии с домати в областите Враца, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Благоевград и съществува реална опасност вирусът да се разпространи върху голям брой оранжерии. Пренася се чрез семената на растенията. БАБХ извършва тестиране на семената на доматите и пипера чрез метода RT-PCR в реално време за навременното му идентифициране и предотвратяване на разпространението му.
Заплаха за България са приоритетните вредители като китайския сечко (Anoplophora chinensis), японския бръмбар (Popillia japonica), пеперудата Spodoptera frugiperda и др., разпространени в съседни страни или други държави от ЕС. Климатичните промени и глобалната търговия са предпоставка към нашите територии да наближават все повече екзотични карантинни вредители, с които до сега не сме се сблъсквали, затова нашите колеги извършват непрекъснат контрол на границите на страната и наблюдение на територията за значителен брой карантинни вредители.
- Какви са бъдещите инициативи на БАБХ в рамките на #PlantHealth4Life и извън нея?
- В рамките на кампанията #PlantHealth4Life подготвяме редица образователни инициативи, насочени както към подрастващите, така и към широката общественост. Стремим се чрез интерактивни формати, достъпни материали и събития да достигнем до възможно най-широка аудитория.
Дейностите включват включват разпространяване на печатни материали на обществени места във всички области на България, на летище София и на всички гранично-контролно пропускателни пунктове, както и на дигитално съдържание чрез социалните медии, в търговски центрове, линията на метрото, обслужваща летище София. Партнираме си с неправителствени и професионални организации, които имат отношение към същността на кампанията, възнамеряваме да включим и инфлуенсъри, чрез които посланията на кампанията да достигнат до максимален брой хора.
Извън кампанията, БАБХ ще продължи да работи за устойчиво земеделие и да насърчава отговорното поведение на всички участници във веригата от „полето до трапезата“.
- Как гражданите могат да се включат в опазването на растителното здраве? Има ли лесни стъпки, с които всеки от нас да бъде част от решението?
- Всеки от нас има роля в опазването на растителното здраве. Дори малки действия могат да имат голямо значение. Много хора в ЕС все още не осъзнават колко сериозна може да бъде заплахата от вредители по растенията – затова повишаването на информираността е първата и най-важна стъпка.
Ето няколко лесни, но ефективни начина, чрез които всеки гражданин може да допринесе:
- Пътувайте отговорно: Не носете растения, семена или пресни плодове и зеленчуци от чужбина – те могат да пренасят невидими вредители и болести.
- Пазарувайте внимателно: Купувайте растения и семена само от надеждни източници в ЕС, които предоставят растителен паспорт или фитосанитарен сертификат.
- Следете растенията си: Ако забележите странни петна, деформации или вредители, потърсете съвет от специалист – ранното откриване може да предотврати сериозни щети.
- Образовайте и вдъхновявайте другите: Говорете с децата си за важността на растителното здраве.
Историята ни показва, че пренебрегването на растителното здраве може да доведе до тежки и понякога необратими последици. Днес, благодарение на науката и натрупания опит, разполагаме с нужните знания и инструменти, за да предотвратим повторението наподобни кризи .
В заключение бих искала да подчертая, че информираното и ангажирано общество е незаменим съюзник в опазването на растителното здраве – в името на устойчивото земеделие, безопасната храна и бъдещето на нашата планета.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com