Поляци и румънци купуват дълговете ни

Адвокатски кантори влагат в несъбрани вземания с договори за обратен бонус

Поляци и румънци купуват дълговете ни | StandartNews.com

Румънски и полски инвеститори са основните чужди играчи на родния пазар за търговия с несъбрани вземания. Това посочи за "Стандарт" Костадин Джигов, управител на българската онлайн платформа за търговия с дългове Cesia.bg. По думите му, западните фондове за инвестиция в несъбрани вземания гледат на България като твърде рисков пазар. Това освобождава поле на румънски и полски инвеститори, които познават пазара доста по-добре от западните си конкуренти. Като цяло пазарът за търговия с дългове в България тепърва ще се разраства. "До преди няколко години фондовете, които изкупуваха вземания бяха два-три, докато на един от последните търгове на банка у нас са се явили цели 12 фонда", посочи Джигов.

Напоследък на този пазар в България се наблюдава и една интересна тенденция. Адвокатски кантори изкупуват несъбрани вземания на много ниска цена, като сключват с продавачите договори за обратен бонус. Логиката е, че доста фирми у нас не могат да си позволят разходите за събиране на вземания по съдебен път. Поради това те предпочитат да продадат дълговете срещу дадена сума на адвокати, които от своя страна поемат съдебните разходи по събиране на дълговете. След като събирането на вземанията приключи, фирмата продавач получава и допълнителен паричен бонус, който е индивидуален за всеки сключен договор за прехвърляне на вземания. Това важи само за тези дългове, които биха могли да се съберат в някакъв краткосрочен вариант - до година-две, добави Джигов.

Санкции за обжалване на обществени поръчки

Фирмите, които редовно обжалват обществени поръчки, трябва да бъдат санкционирани, настоява кметът на община Радомир Пламен Алексиев. Малката община, подобно на много други в страната, страда от проточване на процедурите по възлагане на обществени поръчки. Често явление е в конкурсите да участват фирми, които нито имат капацитет, нито желание да печелят, но след приключването и обявяване на победителя те задължително се възползват от възможностите за обжалване. Обикновено стремежът им не е да спечелят съдебно дело. Професионалните обжалвачи започват нерегламентирани контакти с избрания за изпълнител на поръчката и го изнудват, смята Алексиев. Той предлага при завеждането на дела срещу конкурсите и заповедите фирмите да внасят в републиканския бюджет поне 7% от стойността на иска. Само така действията на изнудвачите при процедурите по ЗОП ще се неутрализират, убеден е радомирският кмет.


Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай