Отличен микроклимат, развитата пътнотранспортна и жп мрежа, наличието на летище и не на последно място - квалифицираната работна ръка са факторите, които превърнаха Пловдив в един от най-привлекателните региони за бизнес у нас. През последните 10 г. градът се утвърди като Меката за чуждестранните инвеститори и много световни гиганти стъпиха в региона. Бизнесът, който избра Пловдив, превърна града в развит индустриален и логистичен център. Тук бе реализиран първият проект за индустриална зона в България. Зона "Раковски" стартира на терен от 85 хектара. Днес там има повече от 28 работещи предприятия, разположени в землището на село Стряма, което е само на 14 км от областния център и на 8 км от магистрала "Тракия". Възможността за бърз старт на дейността е едно от най-големите предимства на индустриалната зона. Именно това привлече инвеститори като ABB Group, Ixetic, Kaufland. Земята е с променен статут за индустриално строителство, има добре изградена инфраструктура, която е в процес на постоянно усъвършенстване. Първият инвеститор, който стъпва в Раковски, е британският производител на автомобилни компоненти William Hughes. Той е последван от Kaufland - Германия, Feinjersey - Австрия, Lampshades - Испания, Lunatone - Австрия, "Интерцитрус" - България, "Сиджи транс" - България, Percotex - Испания, Zobele - Италия, Ixetic - Германия, Brunata International - Дания, "Суит Уърлд" - България, и ABB Group. Общо над 15 чужди и наши производствени предприятия и няколко логистични бази, повечето от които планират разширяване на дейността.
На няколко км от Пловдив в посока столицата се намира другият огромен индустриален център "Марица", който осигурява директни връзки с европейските транспортни коридори IV, VIII и X. Първият инвеститор е "Агри България", дъщерно дружество на Ferrero Group. Той беше последван от Liebherr и Socotab с предприятието за преработка на ориенталски тютюн. В зоната се установиха търговски и сервизни представителства на "Балкан Стар" и "Хюндай", заводът за производство на електротехнически съоръжения на Schneider Electric, фабриката на Shell Gas, базата на Linde за електрокари, заводът за сухи строителни смеси на Maxit, логистичният център на "Белла България" и др. Индустриалната зона се разшири и с нов проект за изграждане на търговски и логистичен парк върху площ от 800 хил. кв.м, който включва бизнес парк, търговска и развлекателна част - шопинг мол, пауър център, аутлет център, кинокомплекс, хипермаркет, хотел, както и по-малки търговски обекти и ресторанти. Към момента се завършва първата фаза на проекта "Логистика Марица". В момента две световноизвестни компании проучват предложения за установяване на логистични бази.
"Промишлено-търговска зона Куклен" е третата, която е в най-голяма близост до Пловдив и само на 3 км от летището. Замислена преди около 6 г., тя вече придобива начален облик. Едно предприятие вече работи, друго се строи, две логистични зали са проектирани, още два терена са продадени, 5 реални кандидати обмислят офертите на зоната.
Селското стопанство процъфтява
Селското стопанство също набира скорост покрай промишлените зони в региона. Към тях скоро ще бъде добавен индустриален парк "Тракия", насочен основно към селското стопанство, преработката на храни и селскостопанска продукция. Главен проект в този обект е създаването на аграрно тържище и четири преработвателни предприятия, които ще подпомогнат изключително много селскостопанските производители. Общата инвестиция възлиза на около 40 млн. евро и ще открие стотици нови работни места. С него ще се затвори кръгът и районът ще се обособи като безспорен и най-голям индустриален център.
Китайски инвеститори стъпват под тепетата
Дружеството "Сиенит Холдинг", което е пионер в създаването на индустриални зони в България, се похвали с вече изградени бизнес отношения с водещите китайски фирми China Volant Industry Co. Ltd. и Huawei. В същото време редица азиатски инвеститори през изминалата година са закупили земи и стартирали сериозен земеделски бизнес край Пловдив. България е предпочитана бизнес дестинация пред Румъния и Украйна, тъй като у нас условията са по-добри, стана ясно по време на първия Българо-китайски форум "Discover and invest in Bulgaria", който се проведе миналата седмица под тепетата. Причината са по-ниските корпоративни данъци, евтината, но образована работна ръка и ниският данък върху дивидентите. Икономическият съветник на китайския посланик Дза Чу Джан коментира, че Пловдив е със стратегическо географско положение, което автоматично го превръща в портал на азиатските компании към Европа.
Израелци вдигат хай-тех парк и болница
Индустриална зона и хай-тех парк ще бъдат изградени край Пловдив от израелски инвеститори. Проектът се изчислява на около 500 млн. евро. Инвестицията е съвместна между "Авишай Яли Еден" ООД - част от израелската група "Сенсор", вече инвестирала у нас над 15 млн. лева, и "Сиенит Холдинг" АД. Израелци ще правят и ин витро клиника в Пловдив. Те вече набират персонал и български лекари, които ще се обучават в Израел. Клиниката се очаква да заработи през януари 2014 г.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com