Комисията за финансов надзор (КФН) представи в Народното събрание Годишния отчет за дейността си през 2016 година. Като основно постижение в работата на комисията се отчита съкратения срок за произнасяне въпреки нарасналия брой преписки. А основният проблем, посочен в годишния отчет, е финансовият недостиг, който не позволява на КФН да поддържа адекватна ИТ инфраструктура и да привлича високоподготвени специалисти, съобщават от ведомството.
В пазарния анализ, включен в отчета, е отбелязан и сериозния ръст в активите (12%), които управляват поднадзорните на комисията, като техният размер достигна близо 22.8 млрд. лева, или 26% от БВП. Въпреки разрастването на бизнеса, разходите за надзор, които може да си позволи комисията, намаляват, което е сериозен проблем пред по-широките отговорности на КФН, които изискват привличането на висококвалифицирани експерти и по-квалифицирана експертиза, посочват от финансовия регулатор.
През 2016 г. националната законодателна рамка е усъвършенствана в посока повишаване доверието и конкурентоспособността на финансовите пазари. Със Закона за прилагане на мерките срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти се установява нова регулаторна рамка за злоупотребата с вътрешна информация. Комисията предложи съществени изменения и допълнения към Кодекса за социално осигуряване, които обаче не бяха приети от Народното събрание в предишния му състав. Все пак бяха одобрени разпоредбите, с които се намалява годишния размер на удръжките от всяка осигурителна вноска, както и се намаляват таксите за управление.
От КФН посочват, че развитието на капиталовия пазар беше основен ангажимент, който Председателят на Комисията е поел пред Парламента при избирането си през юли 2016 г. А вече са направени и първите стъпки в тази посока - беше създаден Съвет за развитие на капиталовия пазар. Освен за развитие на капиталовия пазар, КФН се съсредоточава и върху развитието на другите два финансови сектора – застрахователния и осигурителния. Най-значимото предизвикателство в областта на регулирането и надзора на тези сектори през 2016 г. организирането и провеждането на преглед на балансите на застрахователите, преглед на активите на пенсионните фондове и стрес-тест на застрахователния сектор, пише в отчета.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com