Вчера руското правителство и "Газпром" обяви закриването на "Южен поток" - газопровод, който трябваше да достигне Европа през Черно море, заобикаляйки Украйна. Изискванията на Европейската комисия за проекта не успяха. Вместо това, Русия се е съгласила с Турция за изграждането на нов газопровод, също през Черно море. Кой наистина има полза от тази сделка, пита в коментар за РБК анализаторът в RusEnergy Михаил Крутихин.
Може да се предположи, че изявлението на Владимир Путин относно прекратяването на проекта "Южен поток" е направено със сериозни намерения, а не само да насърчи Европейската комисия да предостави статут на монополист на тръбопровода. Въпреки това, новата версия на проекта, обявен от президента на Русия и "Газпром", повдига редица въпроси и съмнения.
Предложението да се замести транзитът през Украйна с Турция изглежда не особено адекватно. Турците не веднъж са демонстрирали своеобразен подход към услугите по транспортиране на чуждия газ, настоявайки да го изкупуват, а след това го препродават като турски, напомня анализаторът.
Освен това Турция вече работи по газопровода TANAP, който ще достави газ от Азербайджан, а впоследствие и от Туркменистан до гръцката граница, продължава публикацията.
Очевидната съдба на новия руски "Поток" е да поеме от Турция към Европа през България - тоест по същия маршрут, който Европейската комисия желае да регулира по антимонополните правила на третия енергиен пакет, посочва руският анализатор. Той напомня, че "именно европейските комисари, а не българите осуетиха плановете на "Газпром", когато настояха проектът да бъде спрян докато споразуменията с руската компания не влязат в съответствие със законите и правилата на ЕС за гарантиране на конкуренция при транспорта на енергоносителите.
В този случай е неясно какво печели "Газпром" като добавя към "Южен поток" допълнителното звено - Турция. Това подозрително напомня позабравения проект "Набуко", който трябваше да доставя газ през Турция до България, Сърбия, Унгария и т.н., пише авторът. "Излиза, че "Газпром" с парите си ще изгради за европейците въжделения газопровод, от който ще се възползват и други доставчици, както изисква неотмененият от никого трети пакет, продължава анализът.
Ръководителят на Русия вече плати правото да започне преговори с Анкара по това предложение като намали доставните цени за Турция на руския природен газ. Отделно са извършени разходи по "Южен поток" досега, а себестойността продължава да расте, казва Крутихин.
Според него изместването на трасето към Турция означава значително отлагане на сроковете, а дотогава руският газ ще продължи да достига в Централна и Южна Европа през Украйна. Той подчертава, че украинците досега нито веднъж не са нарушили правилата за транзит, макар да са били обвинявани за това в Москва.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com