Енергийната парламентарна комисия на свое заседание отхвърли предложението на ГЕРБ - СДС държавата да поеме 100% разликата между прогнозната и реалната пазарна цена на тока в момента за всички общини, обществени организации, ВиК дружества, храмове, училища, детски градини и ясли.
Това стана след като при гласуването депутатите от "Продължаваме промяната", Демократична България ,"Има такъв народ" и БСП се въздържаха. Предстои въпросът да се разгледа между първо и второ четене на държавния бюджет, който се очаква да влезе скоро в пленарна зала.
В заседанието се включиха и представители на общините на Българската православна църква, които се застъпиха за приемането на решението. А омбудсманът Диана Ковачева съобщи за множество сигнали от социални институции, изнемогващи заради високите цени на тока.
Депутатите от управляващата коалиция заявиха, че няма икономически инструменти, чрез които това решение да се случи, няма и анализ от къде да се вземат парите.
Председателят на енергийната комисия Радослав Рибарски призна, че има проблем със скъпия ток, но трябва да се търси най-точното му решение. Мотивите за отхвърлянето на предложението на ГЕРБ-СДС определи така.
В момента ние имаме действащ компенсаторен механизъм, който покрива 75% от разликата между средната борсова цена и 185 лв., които са референтна цена за този период. Тази разлика, за този период ще бъде отразена в сметките, които предстои да получат небитовите потребители през януари.
От опозицията веднага контрираха, че предложението им не е по-различно от това ,което кабинетът прие за частните ЕРП-та.
Без да искам да противопоставям Е-репета на общините, защото и те са важни ,но как така управляващите гласуваха предложение да бъдат подкрепени с 410 милиона лева частните Е-репета, а не намериха вариант да предложи да се компенсират общините.
От опозицията признаха, че не е правена точна оценка на финансовите измерения на предложената мярка и тя ще варира от 150 до 200 милиона.От православната ни църква заявиха ,че не са подминати от високите цени на тока и горивата
"Някои от големите манастири и храмовете са стигнали дотам, че нямат бюджетна възможност да заплатят електроенергията", каза митрополит Антоний, цитиран от БНТ.
Той предупреди, че правилното отопление предпазва стенописите и иконите в храмовете и в момента има опасност те да бъдат повредени. Заради скъпия ток в някои общини въведоха режим на уличното осветление. Сред тях е община Хисаря, където всички общински учреждения, детски градини и училищата преминават на алтернативно отопление. Параджиите в града вече подготвят котлите с въглища за училищата. Според тях обаче отоплението на твърдо гориво не е алтернатива защото също е скъпо и нерентабилно.
В Русе с 30% са се увеличили сметките за ток на русенската онкологична болница. фактурата за декември е 13 000 лв. Според управителя в момента ги спасява това, че сградата се отоплява на парно. през лятото обаче работят климатици и икономии няма как да се правят .
"Тогава тотално минаваме на електричество. Икономия от какво да правим - икономии могат да се направят от заплати, което е най-страшното. Няма на кого да не платиш, няма как да не платиш", обясни доктор Камен Кожухаров.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com