Нуждаем се от устойчива пенсионна система. Това заяви пред Bulgaria ON AIR председателят на Българския форум на бизнес лидерите Левон Хампарцумян.
"В България може да сме с най-ниската средна продължителност на живот в Европа, но така или иначе тя се е увеличила в последните 30 години с 10-ина години най-вероятно заради постиженията на медицината.
Още някоя друга годинка ще се добави в средната продължителност в България. Отделно вече икономиката расте, пенсионните вноски ще растат", прогнозира специалистът.
Преди да бъде справедлива пенсионната система, трябва да е устойчива, подчерта още веднъж Хампарцумян.
"Ние гоним човек да получава доход около 60-70% от този, който е получавал, докато е бил активен. Това е по-скоро добро пожелание, трудно постижимо.
Справедливостта е леко трудна дефиниция от гледна точка на това, че има хора, които цял живот са се осигурявали на минимална заплата, получавали са обаче значително повече в "сивия" или "черния" сектор и вече, когато този втори или трети стълб изчезне, те получават една много мъничка пенсия, която не е 60% или дори 50%, а вече може да е 15-20% от това, което са получавали.
И тогава те искат политическа защита, казват: "Тези мизерни пенсии, ние нищо не можем да направим". Да де, ама преди мизерните пенсии какво сте направили?", запита Хампарцумян.
"Тези 150 хиляди млади хора между 20 и 25 години, които нито работят, нито учат. Тяхната перспектива оттук нататък, ако въобще получават някога нещо, е да получават много ниски заплати.
Но те в един момент, без да са допринесли особено за пенсионната система, ще станат на пенсионна възраст и ще трябва да ги носим на гръб. Всички тези неща са компоненти и рискове към устойчивостта на пенсионната система", разкри финансистът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com