София
За първото шестмесечие на тази година се наблюдава отлив на чужди инвестиции в България – те са намалели с 500 млн. евро. Това обяви днес министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
Той коментира, че това може би се дължи на отрицателния доклад на Европейската комисия. Влияние върху инвеститорите оказва и ипотечната криза, допълни още министърът.
Според него липсата на инвестиции ще се окаже най-негативната последица от доклада, а не средствата, които страната ни евентуално няма да получи. За справяне с проблемите, които оказват отрицателно влияние върху бизнеса в страната, трябва да се грижат всички министерства и административни структури, отбеляза Димитров.
Заместник-министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев пък заяви, че в България до 2013 г. ще бъдат създадени сто индустриални зони, за да бъдат подпомогнати инвестициите в бизнес средата.
За създаването им са отделени 100 млн. лв. годишно, като е изчислено, че за построяването на една са необходими около 6 млн. лв. Това е предвидено в представената пред журналисти вчера визия за експортната политика на страната, за периода 2008-2013 г., одобрена от лидерите на Тройната коалиция на срещата им в Банско.
Индустриалните зони трябва да бъдат регламентирани, а тяхното създаване - стимулирано. Трябва да се регламентира устройството и собствеността, тъй като в момента инвеститорите се оплакват от неуредените въпроси с принадлежността на терените, върху които ще се създават индустриалните зони.
Производствената устройствена зона трябва да е с влязъл в сила подробен устройствен план, и да има решение за ОВОС, за да не се губи време, което е от изключителна важност за инвеститорите.
Терените трябва да са с изградена инфраструктура, снабдени с вода, ток, газ (за общини с издадени лицензи), да имат връзка с републиканската пътна мрежа, за да може инвеститорът да започне работа веднага.
Регламентирането на индустриалните зони е с цел отпускането на допълнителни преференции. Предвижда се също и възможност за разширение чрез навлизане на нови и по-малки предприятия.
Общинската и областната администрация ще бъде обучена , за да умее да представя конкурентните предимства на региона, да установява кои са заинтересованите предприятия, и да е запозната с процедурите за ползване на насърчителни мерки по Закона за насърчаването на инвестициите.
Куюмджиев заяви, че все още не е уточнен начинът, по който ще бъдат създавани терените за развиване на производство – държавата да определя къде да бъдат създадени или общините да бъдат поставени в конкурентна среда и въз основа на изготвени критерии, да се борят за получаване на държавни субсидии. Броят им е уточнен след анализ на парцелите, между които са избрани най-благоприятните.
Докладът предвижда и създаването на Експортен съвет към Министерство на икономиката и енергетиката, който ще има за цел да актуализира експортната политика и да разрешава оперативни проблеми, свързани с нея. Ще бъде учредена и Главна дирекция “Бултрейд” в Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, която ще насърчава износа чрез участия в търговски изложения, промоционални прояви, установяване на търговски партньорства, секторни анализи и маркетингови проучвания и предоставяне пазарна информация по запитвания.
Експортната комисия ще струва 16 млн. лв. на година. Петдесет човека ще работят в 30 представителства в чужбина, като се предвижда да не са със статут на дипломати.
След обществената дискусия, през месец октомври проектът ще влезе за обсъждане и в Народното събрание.
Стела Радева
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com