София. Консорциум между руската компания "Стройтрансгаз" и пет български фирми ще поеме строителството на българския участък на "Южен поток". Това съобщиха за Mediapool два независими източника.
Новината идва дни след като Брюксел обяви, че отлага преговорите с Русия по "Южен поток", но българският министър на икономиката Драгомир Стойнев каза, че замразяване не значи спиране и работата продължава. От възложителя на конкурса - проектната компания "Южен поток България" нито потвърдиха, нито отрекоха информацията, че за изпълнител е избран "Стройтрансгаз консорциум" ДЗЗД. От ресорното министерство на икономиката допълниха, че на този етап нямат какво да кажат. Заради изисквания за конфеденциалност по провежданата процедура е необходимо и съгласие от участниците в търга, за да бъдат разкрити, обясниха от ведомството на министър Стойнев. Официалната информация от проектната компания до момента е, че в търга са участвали 11 кандидати, като до втория етап са били допуснати четирима. Това е най-голямата строителна поръчка на страната - за над 3,5 млрд. евро. Очаква се строителството на "Южен поток" да даде тласък на развитието на Северна България и на цялата икономика на страната, тъй като в проекта ще се включат и наши компании и работници. Петте български компании, които ще участват в изграждането на "Южен поток" са "Промишлено строителство холдинг", "Техноекспортстрой", "Главболгарстрой" (ГБС), "Понсстройинженеринг" и "ПСТ Холдинг". Те са обединени в акционерно дружество "Газпроект Юг" с капитал от 50 000 лв. Всяка от петте фирми има равен дял, показва справка в Търговския регистър.
"Газпром" подписа сделки за газопровода
Руският газов гигант "Газпром" подписа няколко споразумения за строежа на газопровода "Южен поток", съобщи Ройтерс.
"Газпром" е подписал споразумение с италианската компания "Сайпем" за строежа на първата фаза на газопровода под Черно море, свързваща Русия и България. Очаква се строителството да приключи до третото тримесечие на 2015 г. Сделката е на стойност 2 млрд. евро. Руската компания е подписала и сделки за доставка на тръби с три японски и две руски компании на обща стойност 800 млн. долара. Доставчиците са японските компании "Марубени", "Иточу" и "Сумитомо", както и руските OMK и "Северстал". Тръбите ще бъдат за втората фаза от строежа, като ще се използват за подводния участък от газопровода. Сделките за тръбите за първата фаза от строежа бяха подписани по-рано, припомня Ройтерс.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com