5 години слънце срещу 250 000 евро

Чужденците в Гърция получават разрешително за престой в замяна на закупуването на скъп имот

5 години слънце срещу 250 000 евро | StandartNews.com

Петгодишно разрешително за престой - така отскоро Гърция привлича заможни инвеститори от страни извън ЕС. Условието гласи: чужденците трябва да закупят гръцки имот поне за 250 000 евро. Първите сделки вече са факт, разказва Дойче веле за схемата "гражданство срещу инвестиции".

Никос Григоропулос е от онези гърци, които извличат най-голяма полза от новия бизнес модел. От близо десет години предприемачът от Пелопонес посредничи при продажбата на жилища и вили в околностите на Атина. Тъй като кризата срина гръцкия пазар на недвижими имоти, Григоропулос днес целенасочено залага на клиенти от Русия и Китай с помощта на партньорски фирми от двете страни.

Той разказва, че му предстоят куп срещи с потенциални нови купувачи от Китай, които се интересуват от определени обекти. Основният им интерес обаче бил насочен не толкова към печалбите от наема, които те биха могли да получават от новия си имот, колкото към разрешителното за престой, което върви "в пакет" с имота. Това разрешително е важен аргумент в полза на покупката, защото наемите в гръцката столица са паднали значително вследствие на кризата: така новият собственик нерядко плаща по 300 000 евро за едно жилище в Атина, наемът от което ще му носи не повече от 400 евро месечно.

През последните три години цените на имотите в Гърция спаднаха с 30%, а в някои части на страната дори до 50%. На всичкото отгоре инвеститорите са принудени вече да плащат значително по-високи данъци и такси отколкото преди. Григоропулос обаче е сигурен, че заможните клиенти от Китай и Русия отново ще съживят продажбите.

Ползи от новия бизнес модел извлича и гръцката държава. Всяка продажба се облага с ДДС от 23%, което означава, че един купувач от Русия например, който инвестира 250 000 евро в нов имот, привежда допълнително 57 000 евро в гръцкия бюджет. Към това се добавят различни данъци върху имота.

В замяна на тези пари купувачът получава разрешително за престой в Гърция за срок от пет години - за себе си и цялото си семейство. Който пък инвестира над 70 милиона евро в гръцки недвижими имоти, има шанса да получи разрешително за престой за 10 години.

Тропически рай за 100 хил. долара

Инвеститорите, преситени от родината, които искат да плащат по-ниски данъци или пък да имат по-високо качество на живот и да пътуват свободно, имат доста по-богат избор отколкото си мислят. Отскоро затруднените южноевропейски държави приеха нужното законодателство, за да прилагат схеми "гражданство срещу инвестиции", насочени най-вече към богати граждани на Русия и държавите от Близкия изток и Азия. Има обаче страни с доста богат опит в тази сфера Investor.bg представя няколко държави с атрактивни схеми за получаване на гражданство срещу вложения, подбрани от CNN.

Сейнт Китс и Невис

Миниатюрната карибска държава изкушава кандидат-гражданите с повече от тропически бриз, палми и бели пясъчни плажове. Там няма личен подоходен данък, позволява се двойното гражданство, а освен това има безвизов достъп до почти 130 държави.

"Като цяло Сейнт Китс и Невис предлага най-атрактивната схема за придобиване на гражданство в замяна на инвестиции", коментират от Henley and Partners, базирана в Цюрих, Швейцария, консултантска компания, специализирана в планиране на гражданството.

Схемата гражданство срещу инвестиции действа в страната от 1984 г. и е най-дълго работещата в света. "Евтиният" вариант е принос от 250 хил. долара за Фондацията за диверсификация на захарната индустрия. Тя е създадена с цел да намали зависимостта на страната от захарната индустрия и да преориентира икономиката към услугите.

Вторият път за получаване на гражданство е инвестиция в недвижим имот или всякаква друга инвестиция от поне 400 хил. долара. Правителството на страната е публикувало списък с 60 одобрени сгради, в които инвеститорите могат да си купят жилище.

Доминика

Карибският остров с население около 73 хил. души предлага гражданство по инвестиционна програма от 1993 г. насам. Едната от опциите е 100 хил. долара депозит в National Bank of Dominica, най-голямата финансова институция в страната. За четиричленно семейство инвестицията обаче се удвоява.

За кандидатите се изисква да владеят английски език на основно ниво. Паспортът от Доминика дава безвизов достъп до 85 държави в света.

Хонконг

Хонконг не дава гражданство, а разрешение за пребиваване срещу инвестиции, но въпреки това консултанти го препоръчват като най-подходящата дестинация в Азия с цел инвестиции и пребиваване.

Разрешение за пребиваване се издава срещу инвестиции в размер на поне 1,3 млн. долара - в акции на дружества, листнати на Хонконгската фондова борса, дългови ценни книжа на летището или на жп компании или депозитни сертификати с падеж след само една година.

Близо 18 хил. души са придобили статут на постоянно пребиваващи в Хонконг заради инвестиции. За поддържането на статута е необходимо само едно посещение на три години

Сингапур

Сингапур е най-добрият град за живеене в Азия за 2012 г., според ECA International. Подобно на Хонконг, данъците върху доходите там са сред най-ниските в Азия - 15-20%, според консултантската компания KPMG.

Не е толкова лесно обаче инвеститорите да станат постоянни жители на Сингапур. Първо, кандидатите трябва да имат три години опит в бизнеса и предприемачеството, а освен това се изисква да докажат годишни доходи. Едва тогава кандидатите могат да подадат заявление за постоянно пребиваване.

Самата схема изисква да се направи инвестиция от поне 2 млн. долара - стартиране на нов бизнес или разширяване. Парите могат да се насочат и към одобрен от местното правителство списък от фондове и целеви индустрии.

Австралия

За инвеститорите с повече пари добра възможност за постоянно пребиваване, а в последствие - и гражданство, предоставя Австралия. Програмата, прилагана в страната, стартира през 2012 г. и е насочена към заможни частни лица. Изисква се да се направи инвестиция в размер на поне 4,7 млн. долара в държавни облигации, инфраструктурни проекти или частни компании.

При направена инвестиция се издава специална виза, а след четири години притежателите й могат да кандидатстват за постоянно пребиваване.

От стартирането на програмата досега са били подадени над 170 заявления. Ако те бъдат одобрени, Австралия ще получи над 850 млн. долара под формата на чужди инвестиции.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай