Правосъдието е третата и най-трудна спешна мисия на Екатерина Захариева
Универсален войник. Най-краткото определение за Екатерина Захариева, която днес се очаква да бъде избрана за правосъден министър.
През последните 5 години тя смени редица постове във властта и управлява различни ресори. Това ще бъде третото й участие в правителство, но за първи път на толкова горещ стол. Захариева не просто трябва да се нагърби с толкова одумваната и натоварена с очаквания съдебна реформа, но и да спре откровените войни вътре в самата Темида. А там освен тежък сблъсък на аргументи и позиции има и много лични битки. Затова само гъвкавост и компромиси няма да са достатъчни, ще трябват и твърди и категорични решения, прогнозират отсега приятели и врагове на Захариева. И ще се наложи тя да бъде много повече политик, отколкото експерт, както беше досега.
Захариева влезе във властта през 2009 г. като заместник на тогавашния строителен министър Росен Плевнелиев. Кариерата на двамата е свързана оттогава. През 2012 г. тя
последва Плевнелиев на "Дондуков" 2 и става негов главен секретар
Година по-късно се връща в сградата на МРРБ като служебен министър в първото служебно правителство, формирано от Плевнелиев. Следва завръщане като началник на кабинета на държавния глава. За да дойде и втората й спешна мисия в служебния кабинет "Близнашки", където е вицепремиер и поема два министерски поста. Ресорът й е икономическа политика, но оглавява и ведомствата по регионално развитие и по инвестиционно проектиране. След мандата отново се връща на работа при държавния глава на старта си длъжност - началник на кабинета на Плевнелиев. Според всички работили с нея се справя на всяка позиция.
Ако бъде назначена за правосъден министър, Захариева ще се върне към началото на кариерата си. Тя е магистър по право от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", а от 2001 до 2003 г. практикува като адвокат.
Достатъчен ли е обаче този опит да преодолее капаните в правосъдната система? Според хората, които я познават - ще вложи всичко от себе си, за да успее.
Самата Захариева признава, че преди години не си е представяла, че ще гради политическа кариера. "Мислих, че ще се занимавам с нещо, което е свързано с писане. Дори на прощъпалника си съм избрала тефтер и химикал", споделяше тя през първите месеци на "Дондуков" 2. Твърди, че продължава да чете в промишлени количества, затова и не успява да определи любимата си книга. Харесва съвременната литература, американските автори от началото на миналия век, някои от руските класици, а напоследък преоткрива фантастичните произведения. Заради любовта й към четенето
с лекота я приемат и на трите места, където кандидатства
след завършване на немската гимназия в Пазарджик. Записва международни икономически отношения, без дори да разбере, че е приета право, което кандидатства на шега в Благоевград. Чак когато развълнувана съседка дотичва с писмо от университета, разбира, че може да стане юрист. След кратки размисли зарязва УНСС и избира да следва право. В крайна сметка се радва, че е завършила специалността си в Пловдивския университет, където се премества, и разказва, че преподавателите й са били наистина добри.
Като типичен представител на огнените зодии (Лъв) Захариева признава, че лесно се пали, но много бързо й минава. По-малката й сестра често се възползвала от факта, че не е злопаметна и използвала това качество, за да се отсърди при детските кавги. Единни били обаче, когато сторят някоя голяма пакост. Една от най-големите им бели е счупеният диван, докато се състезават с колела в хола. За да не открият родителите им, бързо го ремонтирали, а за това, че децата са били много сръчни, говори фактът, че диванът е здрав и до днес.
Сред най-прекрасните преживявания на Захариева е едномесечно пътешествие в Индия със съпруга й Андрей Захариев, чийто успешен бизнес като архитект често е повод за атаки към политическата кариера на жената до него. "Именно там открихме, че си пасваме. Индия може да е страхотен тест дали сте подходящи за общ живот, защото
там излизат наяве най-лошите ни черти
Разказва, че страната е уникална, тъй като заради вярването на местните в прераждането и кармата всеки се старае да върши само добрини.
"Там се разболях от малария, докато помагахме на една българка в много тежко състояние да се добере до болницата. Вдигнаха ме на крака с 5 хапчета за два дни. Тази страна обаче толкова ни впечатли, че вместо планираната 1 седмица останахме още три. Отидохме до извора на река Ганг на 4500 м височина в Хималаите, обиколихме всички места, спахме по палатки и заслони. Понеже там жените не са високи, с моя ръст привличах постоянно вниманието на индийците", разказва Захариева. Освен пътешествия другите й страсти са морето и гмуркането, а през последните години и зимните спортове.
Наталия Малчева
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com