Случаите на агресия срещу медицински персонал вече ще се разследват приоритетно, без забавяне и по възможност по реда на бързото производство. Това се посочва в заповед на главния прокурор Сотир Цацаров до окръжните прокурори в страната. Копие от заповедта е изпратено и до Българския лекарски съюз.
До 11 септември обвинителите в цялата страна трябва да са представили алгоритъм за незабавни реакции при случаи на посегателство над лекари и медицински сестри. С предимство ще се разследват нападенията в спешните и родилните отделения, както и тези над екипи на Бърза помощ.
Районните прокурори ще отговарят и за незабавни контра действия от страна на полицията и прокуратурата. Ще определят и реда, по който лечебните заведения ще трябва да представят доказателства за станалото, призоваването на лекарите и други действия, които да помогнат при разследването.
За спазване на заповедта на Сотир Цацаров ще следи прокурорът от Върховната касационна прокуратура Мария Шишкова.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com